Bolunun yöresel motifleri

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 14 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bolunun yöresel motifleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bolunun yöresel motifleri ile ilgili görsellere ihtiyacım var. Kızımın ödevi için lazım, o kadar aradım bulamadım. yandımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bolunun Özgü Giyilen Yöresel Kıyafetlerini Öğrenelim
  Folklorun konuları arasında yer alan geleneksel dokumalar, kıyafetler ve el sanatları ilimizin gösterişli maddi kültür ürünleridir. Giyim kuşam insanın içinde yaşadığı zamana, topluma, geleneklere ve zevklere göre biçimlenmektedir.

  Günümüzde yöresel kıyafetler sandıklarda yer almakta ancak özel günlerde giyilmektedir. İlde kullanılmış olan geleneksel kıyafetler aynı zamanda birer el sanatı örneklerdir. Kadınlar giyecekleri kıyafetleri yıllarca kendi dokuma tezgahlarında el emeği göz nuru dökerek dokumuşlar hatta ihtiyaç fazlasını satarak evlerinin geçimlerine de katkıda bulunmuşlardır. Kıyafetlerini aksesuarlarla süslemişler.

  Başta fes kullanılmaktadır. Fesin üzerine değişik motiflerde dövme olarak yapılan gümüş tepelik takılır. Gümüş tepelik kare biçiminde olup alına gelen kısmına altın paralar dizilmektedir. Fesin kenarına kırmızı renkte ipekli kumaştan çeki bağlanır. Gelin başında çizgilik, aynalık adı verilen aksesuarlar kullanılır.

  Genç kızlar evleninceye kadar bu baş süslemesini yapamazlar. Gelinin başına yüzünü kapatacak şekilde al veya çatkı adı verilen kırmızı pullarla işlemeli örtü örtülmektedir.

  Çember veya çevre olarak adlandırılan başörtüsü Göynük’te “tokalı”, Kıbrıscık’ta “Nakışlı Yazma”, Mengen’de “Telli veya nakışlı pov” olarak adlandırılmaktadır.

  “Alaca don” adı verilen giysi dokuma kumaştan dikilen bir tür şalvardır. Boyuna çizgileri olup bordo, mavi veya kırmızı renklerdedir. Fistan ve boy gömlekle giyilmekte iken günümüzde sadece alaca üzerine kazak ile kullanılmaktadır.

  Yakası işlemeli, önden düğmeli, beyaz üzerine mavi veya kırmızı renkte kareli olarak dokunan iç göynek ve onun üzerine giyilen boy göynek yün pamuk ipliğinden dokunmak
  Üç etek; fistan ve boy göyneğin üzerine giyilen değişik renk ve desenlerde olabilen üç parçadan oluşan bir dış giyim. Yaka ve etek uçları tığ ile işlemelidir. Ön iki parçası bele takılan kuşakta toplanarak giysi kullanılmaktadır.

  Cepkenin çuhadan yapılanına “fermana” kadifeden olanına ise “salta” adı verilmektedir. Giysinin her iki yanı ve kol yanları gümüş rengi sim iplikle işlenmiştir. Üç eteği
  Mudurnu ve Göynük’de geleneksel kıyafet olarak “bindallı”, “üç etek”, “top entari”, “bindal ceketi” kullanılmaktadır. Bindallı, başta fes ve çatkı ile kullanılan evli kadınların giydiği bir giysidir. Evlenmemiş kızlar sadece üç etek giyer başlarına gül takarlar. Top entari ve bindal ceket özel günlerde daha çok yaşlı kadınların rağbet ettiği bir giysidir.

  Özellikle Kıbrıscık, Seben ilçelerinde ve Bolu merkez köylerinde heybe kullanılmaktadır. Heybe kıl iplikle ve çeşitli motiflerde söz, nişan, kına gibi özel günlerde içine hediyeler koymak amacıyla taşınmaktadır.


  [​IMG]
  [​IMG]
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

 4. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  [​IMG]
  Kategori:BOLU

  Başlık:
  BOLU KIZ  Açıklama:

  Basörtüsü, Altinli fes, Tahtali alinlik, Islemeli cepken, Altinli Kolye, Ucetek, Jile elbise, Salvar, Kemer, Çorap, Ayakkabi, Kasik

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bolunun yöresel motifleri Forum Tarih
Bolu Yöresel Yemekleri - Bolunun Yöresel Yemekleri Nelerdir Bolu Tanıtımı 11 Nisan 2011
Bolu Yöresel Kıyafetleri - Bolunun Yöresel Giysileri Bolu Tanıtımı 4 Nisan 2011
Bolu Yöresel Halk Oyunları - Bolunun Halk Oyunları Bolu Tanıtımı 3 Nisan 2011
Bolunun Yöresel Yemekleri - Bolu Yemekleri Bolu Tanıtımı 31 Ocak 2011
Bolunun Yöresel Kıyafetleri Karadeniz Bölgesi 4 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş