Bolu Gerede İlçesi

'Bolu Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bolu Gerede İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bolu Gerede İlçesi

  Batı Karadeniz bölgesinde Bolu'nun doğusunda 1255 km2 yüzölçümü ile yer alır. Güney doğuda Kızılcahamam ve Çamlıdere ile, kuzey doğuda Çerkeş ve Eskipazar, Güney batıda Dörtdivan, Kuzeyde Mengen, batıda Yeniçağa ilçeleriyle çevrilmiştir.

  İç Anadolu Bölgesi'nin Batı Karadeniz'e geçit verdiği bir konumda ortalama 1300 metre yükseklikte dalgalı bir arazi şeklinde etrafı ormanlarla kaplı dağlarla çevrili sert iklimli bol yağışlı bir ova şeklindedir. Kuzeydeki dağlık alanın 1600-1800 metre yüksekliklerinde düz şeritler halinde Gerede yaylaları yer almaktadır.

  Gerede, uluslararası bisiklet ve kayak kros yarışmaları için çok uygun orman içi spor alanlarına sahiptir. Dünyanın uluslararası bir karayoluna en yakın kayak merkezi Gerede'dedir.

  Asar Kale, Keçi Kalesi Kalıntıları, Kiliseli Han diye bilinen tarihi tüccar hanı, Yukarı Tekke Camii, Aşağı Tekke Camii Türbesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Esentepe'deki Ramazan Dede Türbeleri, gezilip görülebilecek tarihi eserler ve yerlerdir.

  Her yıl Temmuz ayı içinde Esentepe'de geleneksel "Esentepe Yağlı Güreşleri" yapılır. Şehrin kuzeyinde Esentepe, Arkut Dağlarında yaylalar başlıca mesirelik alanlardır. Özellikle Gerede Yaylaları yayla turizmine çok uygundur. Gerede'nin güneyinde ise 1200 - 1500 m. yüksekliklerde bulunan yaylalardan en önemlileri Haşat ve Zorpan yaylalarıdır. geredede 3 adet kriter göl bulunmaktadır gerede gölü kapaklı gölleri ve ulusu deresi de gerededen gecmektedir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bolu Gerede İlçesi Forum Tarih
75. Yıl Doğancılar İlköğretim Okulu Dörtdivan Gerede Bolu Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010
Ibracık Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Ağızörengüney Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Ahmetler Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Akbaş Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş