Bol bol lif tüketin yaşlılığı geciktirin!

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 2 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bol bol lif tüketin yaşlılığı geciktirin! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dondurmadaki lif! Evet doğru okudunuz. Günümüzde; dondurma, yoğurt, kahvaltı içecekleri ve hatta pastane ürünleri bile lif içerir. Yapılan son araştırmalar, lifli gıdaların sadece beslenme sistemini düzene sokmadığı, aynı zamanda yaşlanmanın etkilerine karşı savaştığını da ortaya koyuyor.

  DAHA ÇOĞU GEREKİYOR
  Lif özellikle meyve, sebze, taneli sebzeler ve tam tahıllı gıdalarda bol miktarda bulunuyor. Lifle ilgili en önemli sorun, birçoğumuzun vücudumuzun ihtiyacı olan lif miktarının sadece yarısını almasıdır. Peki, neden daha fazlasına ihtiyacımız var?

  * Kötü kolesterolü düşürür: Meyve, sebze ve fasulye gibi taneli sebzeler özel bir lif içerir ve bu lif de LDL (kötü) kolesterolünüzü düşürür. Bağırsaklarınızda bulunan yağı sindirmenizle ortaya çıkan safra asitlerini yakalar ve bunları adeta bir kelepçeyle tutararak vücudunuzdan atılmalarını sağlar. Bu asitler yok olduğunda vücudunuz deposunu doldurmak için yeniden faaliyete geçer ve bunu da karaciğerinizdeki kolesterolden çalarak yapar. Bu işlem de kötü kolesterolünüzü düşürür. Günde 10 gram çözülebilir lif tüketen kişilerin LDL kolesterollerinin yüzde beş oranında azaldığı saptanmıştır.

  ENFEKSİYONU ENGELLER
  * Bağırsaklarınızı mutlu eder: Buğday unu, kepekli gevrekler, tam tahıllı ekmekler ve tam tahıllı ürünlerde bulunan çözülemeyen lifler, bağırsaklarınıza yardım ederek, onların çok fazla çalışmasına yer bırakmaz. Bağırsaklarınız maddelerin hareket etmesi için gerilirken, duvarlarında küçük fıtıklar (divertikül) oluşur. Bunlar enfeksiyon kapabilir ve bu sayede 'divertikülitis' adını veren bir rahatsızlık meydana gelebilir. Bu durumun oluşmasını engellemek ilk amacınızdır. Liflerin yanı sıra prebiyotikler de bağırsak dostudur. Prebiyotikleri muz, soğan, sarımsak ve enginardan elde edebilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - tüketin yaşlılığı geciktirin Forum Tarih
Sağlıklı Kalp İçin Balık Yağı Tüketin - Balık Yağının Faydaları Nelerdir Genel Sağlık 3 Aralık 2010
Sağlıklı zayıflamak için yulaf tüketin! Diyet Beslenme 6 Mayıs 2010
Güzellik için zeytin tüketin Güzellik & Bakım 25 Ekim 2009
Sarmisagi bu sekilde tüketin Genel Sağlık 29 Eylül 2009
Sağlığınız için mantar tüketin Genel Sağlık 24 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş