Boks ne zaman bulundu - Boksu bulan kimdir

'Diğer Spor Dalları' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Boks ne zaman bulundu - Boksu bulan kimdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  boks ne zaman bulundu, ilk boks karşılaşması ne zaman, ilk boksör kim, boks nasıl bulundu, boksu kim icat etti

  Boks ile ilgili en eski kayıt Sümerlere ait kalıntılarda ortaya çıkmıştır. Kalabalık bir grubun iki adamı kavga ederken resmedildiği kalıt Milattan Önce 3000 li yıllara aittir. Benzer bir kalıt da M.Ö. 2000 li yıllara aittir ve Mısır da bulunmuştur. 1927 yılında Dr E. A Speiser adında bir arkeolog, iki erkek figürünün ödül için mücadele ettiğinin resmedildiği Mezopotamya kültürüne ait taş bir tablet keşfetti. Bu tabletin yaşının 7.000 ‘den fazla olduğu söyleniyor.

  MÖ 900 ve 1500 yıllarına ait, Minos Girit te eldiven takarak savaşan iki erkeğin tasvir edildiği tasvirler bulundu. M.Ö. 675 yılında Homeros’un lliad eserinde, bir boks mücadelesinin ayrıntıları anlatıldı. Miken savaşçıları kendilerinden olan ve savaşta ölen yoldaşlarını onurlandırmak için boks maçları yaparlarmış. Boks o zamanlar, ölenin onuruna düzenlenen törenin bir parçası durumundaymış.

  M.Ö. 9. yüzyılda varolmuş Theseus devletinde de boksa benzer bir mücadelenin icat edildiği ile ilgili başka bir efsane de vardır.

  M.Ö. 668 yılında boks Olimpiyatlarda bir spor olarak kabul edildi ve Pygme veya Pygmachia adı verildi. Savaşçılar eldiven olarak, parmaklarından başlayarak bileklerine kadar, deri kayışlar sardılar.

  Eski Roma’da da boks Gladyatörlerin formlarını korumaları için yaptıkları bir antrenman metodu olarak kayıtlara geçti. Bugün Boksun bu kadar popüler bir spor olmasında Gladyatörlerin özgürlük mücadelesi verirken bokstan faydalanmış olmalarının önemli bir etkisi vardır. İlk zamanlar barbarların sporu olarak bilinen boks sporu gitgide aristokratların sporu halini aldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boks zaman bulundu Forum Tarih
Boksit ülkemizde nerelerde çıkartılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013
Boksit hangi alanlarda kullanılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013
Boksör Böcek Kitabı - Ned Beuman Kitap, Resim ve Dergi 2 Ekim 2011
Boksit Nedir - Boksit Nerelerde Kullanılır? Konu Dışı Başlıklar 25 Mart 2011
Boksit Nedir - Boksit Kullanım Alanları Konu Dışı Başlıklar 18 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş