Bodaç Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bodaç Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zonguldak Köyleri - Gökçebey Bodaç Köyü - Bodaç Hakkında Bilgiler - Bodaç Köyü Resimleri  Bodaç, Zonguldak ilinin Gökçebey ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı eskiden orman bakımından çok zengin bir köy oluşundan bodur ağaç şeklindeymiş daha sonra bodaç olarak kayıtlara geçmiş ve tarihi kalıntıları vardır önceki dönemlerde rumların ve ermenilerin yaşadığı bilinmektedir ve çeşitli tarihi değerler kalmıştır o dönemde yaşayan insanlarda tarım ve hayvancılıkla uğraşırmışlarmış ve hasat zamanları eğlenceler düzenlerlermiş tıpkı bizim yaptığımız festivaller gibi antik kazılarda yapılmıştır köy insanının böyle şeylere meraklı oluşu bilinçsizce kazılarla sonuçlanmış belki işi bilen kişiler tarafından yapılsa tarihimizi kaybetmememe açısından güzel olur

  KÖYÜN ADININ KAYNAĞI:

  Yukarıda dile getirilen çözümlemenin doğruluk payı yüksek.Bodur ağaç'tan BODAÇ'a dönme olasılığı var. Güzel bir çözümleme. İkinci görüş: Anadoluda çam kerestelerden yapılan kısa boylu su testilerine bodiç dedler. Bu testiler bodurdur, yani kısa. Kısa boylu su kabından içilen su yerine: Bodiç denilmiş. Köyün adının belki de su testisi yapanların çok olduğundan bodiç daha sonrada bodaç olma olasılığı da düşünülmeli. Köyün tarihinde çamdan... değişik ağaçlardan su testisi yapımı var mıydı, araştırmak gerekir.

  BODAÇ'ın çevre coğrafyasına baktığımızda: Yaylacuk, Kirendüzü, Kabalaklı, Kurtdamı, Atakbaşı, Atakdibi, Yarbaşı... ve en önemlisi de AVŞAR gibi yer isimleri halk arasında söylenegelmekte. Bu yer isimlerine baktığımızda hepsinin Türkçe olduğu görülmektedir. AVŞAR da Oğuz Türklerinin 24 Oğuz boyundan birinin adıdır. Demek ki: Avşar yer adı bize Köyün kurucularının veya köyde varylıkları devam edip giden sülalelerin veya bunlardan bazılarının Avşar olduğu kanaatini güçlendiriyor.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Zonguldak iline 49 km, Gökçebey ilçesine 4 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 796
  1997 559

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Nuri Biçici
  1999 - Hlil İbrahim Biçici
  1994 - Murat Çerçi
  1989 - Ali Ziya Alaoğlu
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bodaç Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş