Bobinajcı Mesleği Nedir - Bobinajcı Mesleği Hakkında Bilgi

'Meslekler Rehberi' forumunda DeMSaL tarafından 1 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Bobinajcı Mesleği Nedir - Bobinajcı Mesleği Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bobinajcı Mesleği ve Özellikleri Hakkinda - bobinajcı nedir - bobinajcı ile ilgili bilgiler  Endüstride kullanılan, elektrik motorları ile elektrik bobini kullanılan makinelerin ve cihazların arızalarını onaran ya da yeni kullanılacak bobinlerin sarım işlemlerini yapan kişidir.

  GÖREVLER

  - Sargısı yapılmış veya yeni imal edilecek bobinaj işlemlerinin verilen şemaya göre el veya makine ile sarımlarını yapar,

  - Elektrikli cihazların motorları ile arızalı ve yanmış motorların sargılarını uygun şekilde söker, temizler, sarıma hazırlar,

  - Sarım şemalarına göre bağlantıları lehimler, yalıtır,

  - Bobinaj işlemlerinde kullanılan malzemelerin özelliklerini ve kalitesini saptayarak temin edilmesini sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Bobinaj sargı makinesi, yalıtım test cihazı, kurutma fırını, kaynak makinesi, emaye sıyırma makinesi, sarım çıkrığı ve kalıpları, havya, bobin test cihazı, ampermetre, voltmetre, ohmmetre gibi elektrikli ölçme aletleri, çekiç, tornavida gibi el aletleri, emayeli bakır teller, yalıtım malzemeleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Bobinajcı olmak isteyenlerin;

  - Normal bir genel yeteneğe sahip,

  - El ve parmakları ustalıkla, gözlerini ve ellerini uyumlu olarak kullanabilen,

  - Parmakları ince tel sarım işlerini yapabilecek kadar duyarlı ve becerili,

  - Gözleri sağlam,

  - Dikkatli ve sabırlı

  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Bobinajcılar fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı temiz, iyi aydınlatılmış olup, gürültüden oldukça uzaktır. Bobinajcı görevini kısmen ayakta yürütür ve birinci derecede malzeme ve makinelerle ilgilidir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Bobinajcılar, genellikle elektrik ve elektronik sanayi işletmelerinde, elektrik makineleri imal eden işyerlerinde, montaj birimlerinde ve servis atölyelerinde çalışırlar. Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu illerde meslek elemanlarına yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmaktadır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Bu mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması halinde bütün mesleki eğitim merkezlerinin Bobinajcılık bölümünde ve endüstri meslek liselerinin elektrik bölümlerinde ders olarak verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;

  - En az ilköğretim okulu mezunu olmak,

  - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

  - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,

  - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

  Endüstri meslek liselerinin elektrik bölümlerine girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okula giriş şartlarına uygun olmak gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Bobinajcı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Pratik eğitim işletmelerde gerçekleştirilmekte olup, haftanın bir günü teorik eğitim mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir.

  Bu eğitimde; Türkçe, Meslek Matematiği, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Güvenliği gibi genel derslerin yanında: Meslek Bilgisi, Elektrik Bilgisi, Sargı Tekniği, Teknik Resim vb. dersler öğrenilmektedir.

  Endüstri meslek liseleri ilköğretim okulundan sonra 4 yıldır. Öğrenciler, teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini de haftada üç gün işletmelerde yaparlar.

  Bobinajcılık eğitimi sonunda kalfa olacak çırak öğrencilere mesleki olarak kazandırılması amaçlanan beceri ve davranışlar; her türlü doğru akım makinelerinin Endüvi ve Endüktör sargı arızaları tespiti. Yeniden sarılması uç bağlantılarının yapılması. Her türlü Alternatif akım motorlarının bir ve üç fazlı rotor ve sıtator sargı onarımları bakımı ve yenilenmesi, motorun tekrar devreye bağlanıp çalışır faal hale getirilmesi işlemleridir. Bunların yanında da her türlü transformatör sarımlardır.

  MESLEKTE İLERLEME

  - Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Bobinajcı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır.

  - Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

  BENZER MESLEKLER: Bakım-onarım elektrikçisi, elektronik teknisyeni, oto elektrikçisi.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  İşletmelerde meslek eğitimi yapan endüstri meslek lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileri yaşlarına uygun asgari ücretin % 30′ undan az olmamak üzere ücret alırlar.

  Çıraklık eğitimine davam edenler, pratik eğitimlerini işyerlerinde çalışarak yaptıklarından, işverenler, çırağın yaşına uygun, en az asgari ücretin % 30′u tutarında bir ücret ödemek zorundadırlar.

  Meslek elemanı eğitim sonrasında, en az asgari ücret düzeyinde bir ücret almaktadır. Kişinin tecrübesi ve işverenle yaptıkları anlaşmayla, bu ücret asgari ücretin 2 ila 3 katı olabilmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili Eğitim Kurumları,

  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,

  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bobinajcı Mesleği Nedir Forum Tarih
Herkes her mesleği yapabilir mi niçin kısaca Meslekler Rehberi 6 Mart 2014
Mesleğinizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
İleride hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsunuz? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Osmanlı devletinde bir mesleğin öğrenilme aşamaları nasıl gerçekleşirdi? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Seçeceğiniz mesleğin getirdiği eğitim,kişilik ve beceri özellikleri nedir? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş