Boşanmada, Evlenme Sözleşmesinin Yaptırımları

'Hukuk' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Boşanmada, Evlenme Sözleşmesinin Yaptırımları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1.Evlenme sözlesmesini yaparken daha önceden çocukların velayeti ile ilgili karar verilemez.Velayet Kamu düzeniyle ilgili olduğundan sözlesmede yer alamaz. Sayet sözlesmeye oyuldu ise de geçersiz sayılır.Ayrıca aile birliği kutsal sayıldığından o günkü durumlar göz önünde bulundurularak ahkeme tarafından karar verilebilinir.

  2.Evlenme sözlesmesinde bosandığınız taktirde mal varlığından vede nafakadan azgeçeceğinizi belirtiyseniz bile boçanma döneminde sayet bu karar dan vaz geçip tekrar bu aleplerde bulunabilirsiniz. Yanlız bu karar hakim tarafından uygun görülürse bosandığınız arih de ki durumunuza bakılarak talebiniz onaylanabilir.

  3. Bosanma sırasında mali konularda anlasamadıkları belli olursa bu durumda anlasmalıbosanmada geçerli olmaz. Hakimin kararı geçerli olur.

  4. Evlilik sözlesmesi ile bosanma esnasında talep etmeyeceğinizi belirttiğiniz bir hususu evlilik sözlesmesine aykırı olarak bosanma sırasında mahkemeden talep edebilirsiniz.

  5. Evlilik kamu düzeni ile ilgili olduğu içinçiftlerin anlasamadıkları durumlarda hakiminkararı evlilik sözlesmesini sekle sokabilir. Çiftlerin feragat ettikleri konuların geçerli olmasıancak hakimin onayı ile mümkün olur.

  6.Evlenme sözlesmesinde mali konularda neye karar verilmisse verilsin bosanmada talepedildiği taktirde davanın açıldığı tarihdeki durumlara bakılarak hakim karar verir.Sözlesmenin yapıldığı tarihdeki durumlara bakılmaz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boşanmada Evlenme Sözleşmesinin Forum Tarih
Boşanmada Tazminat ve Nafaka Hakkında Bilgi Hukuk 12 Aralık 2010
Şinasi Şair Evlenmesi Özellikleri Nelerdir Tiyatro ve Skeçler 1 Ekim 2011
Şinasi Şair Evlenmesi Hakkında Bilgi Tiyatro ve Skeçler 1 Ekim 2011
Ülkelerin Evlenme Gelenekleri - Ülkelerin Evlenme Adetleri Nelerdir Ülke Kültürleri 18 Eylül 2011
En romantik evlenme teklifi mesajları Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 28 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş