Boşanma Davası Açmadan Tedbir Nafakası

'Hukuk' forumunda SeLeN tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Boşanma Davası Açmadan Tedbir Nafakası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boşanma Davası - Tedbir Nafakası - Boşanma Davası Açmak  Eşler , evlilik birliğinin mutluluğunu elbirliğiyle sağlamak ve çocukların bakımına, eğitimi ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.

  Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.

  Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir hususta uyuşmazlık olması durumunda, eşlerden herbiri veya iki eş birlikte hakimin müdahalesini talep edebilir

  Hakim , eşleri sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda uyarır, eşleri uzlaştırmaya çalışır, eşlerin ortak rızası olduğu takdirde bu konuda uzman kişilerin yardımı talep edilebilir.

  Hakim gerektiği takdirde, eşlerden birisinin talebi üzerine , kanunda öngörülen önlemleri alır.

  Boşanma Davası açmadan tedbir nafakası hangi mahkemeden istenir

  Evlilik birliğinin korunmasına yönelik önlemler konusunda yetkili mahkeme eşlerden herhangi birisinin yerleşim yeri mahkemesidir.

  Eşlerin yerleşim yerleri farklı ve her iki eş de mahkemeden tedbir talbinde bulunmuş ise, ilk talepte bulunan eşin yerleşim yeri mahkemesinde görülür.

  Verilen önlemlerin değiştirilmesi, tamamlanması, önlemin kaldırılması gibi konularda önlem kararını veren mahkeme yetkilidir. Her iki eş de yerleşim yerlerini değiştirmişse, eşlerden herhangi birisini yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş