Boş park yerlerini araştıran sistem

'Modifiyeli Arabalar&Parçalar' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Boş park yerlerini araştıran sistem konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boş park yerlerini araştıran sistem

  Yeni hazırlanan bu sistem size uygun park yerini bulacak.

  [​IMG]

  Kalabalık şehirlerde yaşayanlar park yeri bulmanın ne kadar büyük bir sorun olduğunu bilir. Akşam iş dönüşü evinize gidip uzanmak istersiniz kapınızın önüne kadar gelirsiniz ama maalesef park yeri yoktur. Dakikalarca dolaştıktan sonra evinizden metrelerce uzakta bir park yeri bulursanız şanslısınız.

  Bu soruna bir çözüm bulmayı amaçlayan Rutgers üniversitesinden mühendisler bir prototip geliştirmeyi başarmış. GPS ve internet bağlantısı aracılığıyla boş park yerlerini araştıran sistem sizi navigasyon haritalarıyla yönlendiriyor. Ayrıca sürücü sokağa park etmek istemezse yakındaki otopark alanlarını gösteriyor. Park edeceğiniz yerin yanına gittiğinizde de sistemin ultrasonik sensörleri aracınızın bu boşluğa sığıp sığmayacağını kontrol ediyor ve sizi uyarıyor.

  Sistem belli bir altyapıya ve donanıma ihtiyaç duyuyor fakat sistem üzerinde çalışan mühendisler maliyetin düşük olacağını savunuyor. Bu sistemin bir amacı da park yeri ararken harcanan ekstra yakıt sarfiyatından kurtulmak. Mühendislerin hesaplarına göre her yıl park yeri arayan sürücüler fazladan 730 ton karbondioksit'i havaya salıyorlar.
   

Bu Sayfayı Paylaş