Boğazyayla Köyü Şiran Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Boğazyayla Köyü Şiran Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  boğazyayla köyü bilgileri - boğazyayla köyü tanıtım - boğazyayla köyü resimleri  Boğazyayla, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Boğazyayla köyü Şiran ilçesinin kuzeyinde Çimen dağlarının eteğinde kurulmuştur Köyün ilk adı Törnük Törnük Rumca bir kelime olup anlamı yüksek dağın geçidi olduğu sanılmaktadır. Daha sonra köyün adı Köyün bir bölgesine verilen addan esinlenerek Boğaz yayla olarak değiştirilmiştir. Köyün kuruluşu hakkında kesin bir rivayet bulunmasa da köydeki kabilelerin bir kısmı trabzon dolaylarından yaylacı olarak gelerek ilçeye yakın bir bölgede Seydibaba sınırları içerisinde kalan Dede köyü kışlak olarak kendilerine seçerler ve daha sonra köye yerleşirler. Burasının yol üstü olduğundan sık, sık eşkıya baskınına uğrara bunun üzerine köy Seydibaba köyü ile becayiş edilerek bugünkü yerine taşınır1804 tarihli mahkeme ilamına bakılırsa köyün 250 yıllık tarihi mevcuttur. Köye ilk yerleşenler ormanlık bir bölge olan köydeki çamların tepelerini kesip dallarla kapatarak kendilerine barınak yaparlar köyün yerleşim planına bakılırsa köye ilk gelenlerin celep oğulları oldukları anlaşılır. Daha sonra ormanlık alanlardaki kabilelerin birleşmesiyle köy bugünkü halini alır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Boğazyayla köyünün gelenekleri ;Karadeniz,Doğu Anadolu,Kelkit Havzası,Osmanlı kültürü hakimdir.Misafirperver bir köydür.Düğünlerde komşu köylerden gelen misafirler konaklarda misafir edilir.Köyün tümüne özellikle konaklara yemek dağıtılır.Çeşitli Oyunlar sergilenir,Davul-zurna vazgeçilmez unsurdur.Eskiden Düğün Törenleri Günlerce Devam ederdi.Bazende ilahili Düğünler yapılır.Güreş,Cirit,Deve oyunu,Tilkici gibi bir çok oyunlar oynanır. Yemekler;Etli Yahni,Keşkek,Yağlı Börek,Kete,Siron,Kömbe,Dönderme gibi yemekler meşhurdur. (Yazan :Müslüm CELEP (Öğrt.)
  Coğrafya

  Gümüşhane iline 125 km, Şiran ilçesine 25 km uzaklıktadır.TOMARA (KIRK GÖZELER)ŞELALESİ Köyün alt kısmındadır.Seydibaba Köyü ile sınırı oluşturur.Ancak bu suyun köyümüze faydası yoktur.İçme suyu ve Sulama suyu yetersizdir . Orman alanı ve otlakları bol,Arazisi zayıf bir köydür.Daha çok :Buğday,Arpa,Fiğ,Nohut,Mercimek,Patates,Börülce,Fa sulye ekimi yapılır.Eskiden Mısır,Darı,Lahana,Şeker Pancarıda ekilirdi.Son senelerde Kuşburnu,Meyve,Bazı sebzelerde ekilmeye başlamıştır.(Yazan:Müslüm CELEP)
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyümüzde tamamaen Karadeniz iklimi hakim değildir.Karasal iklim daha çok görülür.Yağışlar Mevsim normallerindedir.Hava scaklığı; Yazın 30 dereceyi pek aşmaz.Kışın soğuk ve Ayazı boldur.İklimlerin etkisiyle, eskisi kadar kar yağışı olmamaktadır.(MÜSLÜM CELEP)
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 124
  2000 157
  1997 138
  1970 440
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca bal yetiştiriciliği de yaygındır
  Muhtarlık

  2009:Gülcan DEMİR

  2007:Mutlu YILDIZ

  2004:Yemen CELEP

  1999:Halil KILIÇ

  1994:Halil KILIÇ

  1989:Yusuf KILIÇ
  Altyapı bilgileri=

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş