Boğazkaya Köyü Mecitözü Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Boğazkaya Köyü Mecitözü Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Boğazkaya Köyü Mecitözü- Boğazkaya Köyü Hakkında Bilgiler - Boğazkaya Köyü Resimleri
  Çorum
  Bilgiler
  Nüfus 174 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 19700
  Alan Kodu 0364
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Çorum
  İlçe Mecitözü

  Boğazkaya, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.

  *

  Tarihi

  Köyün ismi, tüm Türkiye'de olduğu gibi, köy isimleri değişikliği yapıldığı zaman değiştirilmiş ve Mecitözü-Amasya arasında olduğundan Boğazkaya konulmuştur. Köyün, Boğazkaya'dan önceki ismi BEBÜK'tür. Bebük ismi anlamsız, manasız bir isim olmayıp aslında Selçuklu Türkmen özelliği taşıyan bir isimdir. Bebük köyünü kuranların kökeni Türkmendir ve Selçuklu Türkleridir. Köyün şimdiki yeri üçüncü kuruluş yeridir. I.Kuruluş yeri Erenler tepesinden daha yukarılarda olup ilk kurulduğunda geniş ve yüksek orman ağaçlarıyla kaplı; şırıl şırıl suların aktığı; geyik, ceylan, yaban koyunu, yaban keçisi, toy ve bu gibi av hayvanlarının çok olduğu yayla bir yermiş. Bu yerleşim yeri güzelliğini kaybetmeye başlayınca terkederek II.yerleşim yeri olan Erenler Tepesi çevresine gelinmiş. Çorum-Mecitözü-Amasya karayolunun köy arazisinden, köy üzüm bağlarının yanından gelerek selektörün olduğu tepeden köyü terk ederek, köyden geçmesi, şehir yolculuğundan sonra Erenler Tepesine çıkmanın zorluğu gibi durumlar gözönüne alınarak III. yerleşim yerini şimdiki olduğu yere, o zamanki yol kenarına yapmışlar. Eski yol köy içerisinden geçiyormuş. Cumhuriyetin ilanından sonra şehirler arası yol köy içerisinden alınarak şimdiki yerine yapılmış. Yaylalarında, Hititler zamanından kalma bir küçük yerleşim yeri, karakolu ve yel değirmeni olduğu rivayet edilir. Lahit mezarlar bulunmaktadır. Çok hoşgörülü, konuksever, anlayışlı ve özgürlük yanlısı olmalarına rağmen Bebüklülerin köylerinde hiçbir zaman katolik, protestan, ermeni gibi halk bulunmamıştır. Ama eski zamanlarda bu halklardan arkadaşları olmuş ve evlerinde de konuk etmişlerdir. Yaylalarında Yel Değirmeninin kurulum yeri, Kavak Dede ve Erenler türbeleri bulunur. Ayrıca köyün kuzey arazisinden (Figani Köyü ile Beke Köyü arası) Frigler zamanında yapılan İzmir Efes'ten Mezopotamya'ya (Irak-Sard) uzanan tarihi KRAL YOLU geçmektedir. Bu kral yolunun kilometre taşı köyün girişinde mısır somağı gibi dimdik durmaktadır. Taşın üzerinde, taşın alındığı yerden "Amasya 65 Km." yazmaktadır. Çok ilginç! Binlerce yıl önce nasıl ölçmüşler? Şimdi de 65 Km. Osmanlının son, Cumhuriyetin ilk yıllarında köye ait, köy okulunun tam karşısında, o zamanlar binek hayvanlarıyla, at arabasıyla ve yaya olarak yolculuk yapanların konaklayabilecekleri, yemek yiyip yatabilecekleri yani geceleyecekleri HAN bulunmakta idi. Köy çevresinde yine köye ait birçok su değirmeni vardı. Boğazkaya zengin gönüllerin çoştuğu, adam gibi adamların yaşadığı, dedikodunun yaşanmadığı, hiçkimseye haksızlığın yapılmadığı, hırsızlığın unutulduğu ve Atatürk milliyetçisi bir köydür.

  BOĞAZKAYA KÖYÜ'NÜN ÖZELLİKLİ GELENEKLERİNDEN EN BELİRGİN OLANLARI ŞU ŞEKİLDE SIRALANABİLİR: - HER YIL İLKBAHAR ORTASINDA(MAYIS AYININ İKİNCİ YARISI) ERENLER TEPESİ'NDE BULUNAN ERENLER YATIRI TOPLUCA ZİYARET EDİLİR.BU ZİYARET AYNI ZAMANDA GÖÇERLİK GEÇMİŞİNİN DE HATIRLANMASI AMACNI TAŞIR.ZİYARET ESNASINDA AİLELER KIL ÇADIRLAR(ESKİDEN)KURARLAR VE O GÜN BOYUNCA O ÇADIRI EV OLARAK KULLANIRLAR.ÇADIRLAR ARASINDA BAYRAM ZİYARETLERİNE BENZER ZİYARETLER YAPILIR VE LOKMALAR PAYLAŞILIR,İKRAMLAR YAPILIR.YEREL OYUNLAR OYNANIR(SİNSİN,URGAN,GÜREŞ VB.).HER ÇADIRDA YEMEK ÖNCESİ VE SONRASINDA YEMEK DUALARI VE KUR'AN OKUNUR.TAM ANLAMIYLA BİR BAYRAM MANZARASI YAŞANIR. - ERENLER ZİYARETİNİN İKİNCİSİ İSE YAZ BAŞLARKEN YAPILIR(ORAK/HASAT MEVSİMİNDEN HEMEN ÖNCE)AYNI UYGULAMALAR YAPILIRKEN,TEK FARKLILIK,İLK ZİYARETTE ADAKLAR,HER AİLENİN(ÇADIRIN)KENDİNE AİT OLMASI,İKİNCİSİNDE İSE KÖY BÜTÇESİNDEN ORTAKLAŞA ADAK KESİLİP,YEMEĞİN BÜYÜK KAZANLARDA TOPLUCA PİŞİRİLEREK,YENİLMESİDİR.BU UYGULAMA DA BİRLİK VE BERABERLİK DUYGULARINI VE İMECEYİ GÜÇLENDİRME AMACIYLA YAPILIR. - DÜĞÜNLERDE BİLDİK KLY DÜĞÜNLERİNDEN FARKLI OLARAK YAPILAN UYGULAMALAR VARDIR.BUNLARDAN İLKİ DAMAT(GÜVEY)DONATMA ADETİDİR.DAMAT KÖYE HAKİM HERHANGİ BİR DAM ÜSTÜ VEYA MEYDANA PİJAMALRIYLA ÇIKARILIR VE BURADA BÜTÜN KÖYÜN KATILIMIYLA,OYUNLAR VE KENDİNE HAS DUALAR EŞLİĞİNDE DAMADA DAMATLIK GİYSİLERİ GİYDİRİLİR VE OMUZUNA AL-YEŞİL TAKILIR.DUALAR TÜRKÇEDİR VE DÖRTLÜKLER HALİNDEDİR.HER BİR GİYSİ VE AKSESUARIN KULLANILDIĞI VÜCUT BÖLGESİYLE İLGİLİ BAĞLARINI VE İNANÇSAL ANLAMLARINI DA İÇEREN KÖKLÜ BİR METİNDİR. DAMAT DONATMA ADETİNDEN BAŞKA,TAVUK YARIŞI ADETİ VARDIR.HAMAMADAM DÖNÜLÜRKEN,KIZLTEPE MEVKİNDE KONVOY DURUR VE DAMADIN BEKAR ARKADEAŞLARI ARAÇLARDAN İNEREK KÖYE KADAR KOŞARLAR.BİTİŞ NOKTASI DÜĞÜN EVİDİR.YARIŞ DEVAM EDERKEN DÜĞÜN BAYRAĞI ARAÇLARLA YARIŞÇILARDAN ÖNCE DÜĞÜN EVİNE ULAŞIR VE BAYRAK DİREĞİNE,BAYRAĞIN HEMEN ALTINA BİR ADET CANLI TAVUK BACAKLARINDAN ASILIR VE BAYRAK DĞÜN EVİNDEKİ YERİNE ASILIR.YARIŞMACILARDAN KİM ÖNCE GELİP,TAVUĞU BAYRAK DİREĞİNDEN İNDİRİRSE,YARIŞMAYI O KAZANIR.DAHA SONRA O TAVUĞU DAMADA ARKADAŞLARIYLA BİRLİKTE YAPACAKLARI GECE EĞLENCESİNİN ORGANİZESİ KARŞILIĞINDA DAMADA İADE EDER. BU İŞLEME TAVUK PAZARLIĞI DENİR. - KÖYLÜLER İNANÇLARI GEREĞİ,MUHTELİF YERLERDEKİ YATIR,TÜRBE,İNAÇ ÖNDERLERİNİN KALITLARI,DERGAHLAR VS.YE ADAK ADARLAR VE BU ADAKLARI DA MUTLAKA YERİNDE İCRA EDERLER.ADAĞI OLAN KİŞİ BUNU BÜTÜN KÖYE DUYURUR VE DAVET EDER. BÖYLECE HER ADAK KÖY HALKI İÇİN TOPLANMA VE BİRLİKTELİKLERİNİ GÜÇLENDİRME FIRSATI DOĞURDUĞUNDAN,ÖNEMLİ BİR SOSYAL FAALİYETTİR.
  Coğrafya

  Çorum iline 52 km, Mecitözü ilçesine 16 km, Amasya İline 62 km uzaklıktadır. Doğusunda Amasya Batısında Çorum İli vardır. Köyün kuzey tarafından Mecitözü suyu geçmektedir. Bu suyun düzenli bir akıntısı yoktur. Yağış mevsimlerinde akar, yaz mevsiminde suyu kesilir. Arazi sulaması genelde Mecitözü Suyu ile ve akarsu kıyılarında sulu tarım yapılır. Kuzey tarafında düz güzel arazileri vardır. Köyün güney arazisi çok engebeli, tepelik ve zor tarım yapılan yerlerdir. Köyün üst bölümlerindeki ardıç ormanı gittikçe yok olmaktadır. Elma, üzüm, vişne, armut, ayva, iğde, şeftali, kiraz, akdut ve karadut için çok uygun, mükemmel arazi ve toprak yapısı vardır. Ağırlığı 500 grama yaklaşan elmalar, 1 Kg'ma yakın Ayva olmuştur. Ancak, meyvecilik pek gelişmemiştir. İkinci ürün ekimi arasıra yapılmaktadır. Seracılık yoktur. Buğday, arpa, ayçiçeği, yulaf, çavdar, mercimek, şekerpancarı, nohut ve yonca ekimi yapılmaktadır. Yonca ve Fiğ ekimleri hayvan beslenmesi için yapılır. Rakım 500 m. Yüzölçümü 1 km karenin altındadır. Boğazkaya Köyünün kuzeydoğusunda Beke Köyü; Doğusunda Kalecik Köyü; Güneydoğusunda Dağsaray Köyü; Güney ve Güney batısında Kayı-Yedigöz Köyleri; Kuzeybatısında Figani Köyü vardır.
  İklim

  Köyün iklimi: Karadeniz iklimi ile kara iklimi arasında bir geçiş iklim hüküm sürer. Yazları kara iklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise karadeniz iklimi kadar ılıman, kara iklimi kadar sert değildir. Köyün, kuzey rüzgârlarına açık olması, güney tarafının yüksekçe tepelerle çevrili olması kışın soğunun daha sert hissedilmesine yol açar. Yaz mevsimlerinde hemen hemen hiç yağış olmaz. Yağmur, Karadeniz iklimi özelliğinden bahar aylarında görülür. Kışın soğuk ve kar yağışlıdır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 174
  1997 164
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yaşar Sönmez
  1999 - yaşar sönmez
  1994 - Yaşar Sönmez
  1989 - Yaşar Sönmez
  1984 - Ali Özkolukısa

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğazkaya Köyü Mecitözü Forum Tarih
Boğazkaya Köyü Hakında Bilgi Aydıncık Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Boğazkaya Bucak Köyü Bafra Samsun Karadeniz Bölgesi 25 Nisan 2010
Boğazkaya Köyü Pınarbaşı Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Boğazkaya Köyü Kahta Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Boğazkaya İlköğretim Okulu Bilgileri Haymana Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş