Boğazköy Köyü Geyve Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boğazköy Köyü Geyve Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geyve Boğazköy Köyü Bilgileri - Boğazköy Köyü Hakkında - Boğazköy Köyü Tanıtımı - Boğazköy Köyü Resimleri  Boğazköy, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:GEYVE

  İl: SAKARYA

  İle Uzaklığı:13 km

  İlçeye Uzaklığı:40km

  Rakım:70 m

  Nüfus:

  2000:241
  1997:281

  Tarihi

  BOĞAZKÖY Boğaz köyün kurucuları Şahin bey ve yanindakiler ubih soyundan gelmektedir .Osmanlı-Rus savaşında Osmanlının yanında yer alan,1864 yılında vatanlarından sürgün edilmiş abhaz kökenlilerin yasadigi daha sonra Gürcüler ve Lazlarin katilimiyla mozaik halini almistir Boğazköy .Bu sürgün sonucu geldikleri topraklarda yerleşmişlerdir.Boğazköy 1864 yilinda kurulmuş,kendine has özellikleri olan bir yerleşim yeridir.Köyümüz çeşitli soylardan ve memleketler den göç edenler ile çeşitli evliliklerin getirdiği birliktelikler neticesinde mozaik bir sosyal yapı oluşturmaktadır. Zaman içinde bu birliktelik akrabalığa kadar giden yakınlaşmaları getirmiştir. Tüm köy halkı akraba olsun olmasın kardeşlik duyguları içinde yaşamaktadır. Zamanın acımasız erezyonu karşısında eski örflerin fazlaca uygulanmadığı köyümüz mozaiğini oluşturan ana yapıtaşlarını edindiğimiz bilgilere gore şöyle sıralayabiliriz.

  1868 li yıllarda köye gelerek yerleşen Ubıh soyundan sülaleler;Ouzboho, Akalzba, Atrishba, Absardia, Ahçevba, Abaşa, Abğajba, Çımzaa, Vassa, Omurho, Ajdoha

  1890 larda gelen Gürcü aileler;Çapanoğlu, Thariloğlu, Halimma,

  1925 lerde Şerifoğlu

  1950 lerde Düzce’den göçen Ordulular

  1970 lerde Samsun yöresinden gelen Trabzonluların intikali ile Boğazköy’ün ana sosyal yapısı oluştu. Yıllar içindeki evlilikler neticesinde damat ve gelinler ile Balkan muhacirleri, Erzurum, Sivas, İstanbul gibi Şehirlerden katılımların yanında, köyümüzden yer alarak sakin, temiz hava ve doğa ile başbaşa olmak isteyen insanların yerleşmeleriyle mozaiğimiz sürekli gelişmektedir.

  http://www.bogaz-koy.com/sosyal-yapi.html

  Kültür

  Boğazköy Köyü Abhaza köyü olarak kurulmus ve Abhaz geleneklerinin oldugu bir köyken, daha sonra Gürcülerin ve Lazlarin katilimi ile mozaik halini almistir, buna rahmen Abhaz kültürü ağirliktadir.

  Coğrafya

  Sakarya iline 18 km,Geyve ilçesine 20 km uzaklıktadır.Sakarya nehrine 4 km kıyısı olan,iki dağ arasında ve boğazda kurulmuş bir orman köyüdür.

  İklim

  Köyün iklimi,karadeniz ve marmara bölgesi arasında geçiş özelliği gösterir.Yükseklerde nemli ve serin,alçaklarda sıcak ve karasal iklim hakimdir.Bitki örtüsü olarak bol yeşilli ve ormanlıktır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:HÜSNÜ ÇAPA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 05367300250

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yok ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğazköy Köyü Geyve Forum Tarih
Boğazköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Boğazköy Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Boğazköy Köyü Karacabey Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Boğazköy Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Boğazköy Köyü İnegöl Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş