Boğaziçi Üniversitesi

'Üniversiteler' forumunda Fatma tarafından 29 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Boğaziçi Üniversitesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğaziçi Üniversitesi resmi olarak 10 Eylül 1971 de kurulmuştur. O zamanlar Türk üniversiteleri arasına yeni katılmış görünümü vermesine rağmen,arkasında Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında kurulan ilk Amerikan Koleji olan Robert Kolejinin uzun geçmişine sahiptir. Yerin Türk devletine devredilmesiyle beraber,Boğaziçi Üniversitesi, Robert Kolejinin sadece muhteşem olanaklarının değil,aynı zamanda ayrıcalıklı eğitiminin de direk varisi konumuna gelmiştir.

  1971 de Boğaziçi Üniversitesi 3 fakülte ve bir Yüksek okula sahipti. 1982 den itibaren büyüyerek 4 fakülte,6 enstitü(lisans üstü eğitimi öneren),yabancı diller okulu,Uygulamalı diller okulu ve ileri mesleki calışmalar okulunu kapsar duruma gelmiştir.Üniversitenin 4 fakültesi şunlardır: Fen-Edebiyat, Mühendislik, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler ve Eğitim. Birçok fakülte üyesi birden fazla fakültede eğitim vermekte ve fakülte yapısıda uygun görüldüğünde disiplinler arası öğretimi teşvik etmektedir.

  Üniversitenin birçok binası ,doğusunda sınır olarak Boğaziçi ve Rumelihisarüstü tarihi kalesine sahip olan Güney Kampüs'te yer almaktadır. Bu kampüste üniversitenin en eski binaları bulunmaktadır. Kuzey Kampüs, Hisar Kampüs ve Uçaksavar Kampüsü üniversiteye yeni katılan olanakları içermektedirler. Boğaziçin asya kıyısını oluşturan 4. kampüs, tarihi ,ulusal sismik istasyonlar ağının merkezi ve üniversitenin ünlü araştırma merkezi Kandilli Rasathanesine evsahipliği yapmaktadır. Beşinci kampüs, Saritepe Kampüsü, Karadeniz kıyılarında ve kuzey ve güney kampüslerin kuzey batısında, 34 km uzaklıktadır.


  [​IMG]
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğaziçi Üniversitesi Forum Tarih
Korofest 2010 Boğaziçi Üniversitesi Müzik Festivali Kültür Sanat Haberleri 8 Nisan 2010
Boğaziçi Üniversitesi Genetik Mühendisliği Üniversiteler 5 Nisan 2010
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 3 Nisan 2010
Boğaziçi Üniversitesi Kampüsleri Üniversiteler 3 Nisan 2010
İngilizce Okul Tanıtımı Boğaziçi Üniversitesi -İstanbul İngilizce Tercümeler 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş