Boğaziçi Üniversitesi Genetik Mühendisliği

'Üniversiteler' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boğaziçi Üniversitesi Genetik Mühendisliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü - Genetik Mühendisliği


  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Türkiye'nin ilk moleküler biyoloji bölümü olarak 1977'de kurulduğundan beri çeşitli alanları kapsayarak genişlemiştir. Bugün bölüm, lisans programının yanı sıra, yüksek lisans ve doktora programları da sunmaktadır. Öğretim elemanları kendi alanlarında araştırmalarını sürdürürken, öğrencilerin derslere ve araştırmalara katılımlarını desteklemektedir.

  Öğrenciler, gerek teorik dersler ile laboratuvar dersleri, gerekse araştırma projelerine katılarak, biyolojide sağlam bir altyapı kazanırlar. Bölümün amacı öğrencileri iyi bir araştırmacı olarak yetiştirmektir; bunun sonucunda mezunlarımızın çoğu yurt içinde ve dışında öğrenimlerini ve araştırmalarını sürdürmektedirler.

  Lisans programının ilk iki yılı, öğrencilere bilimsel altyapı sağlamak amacıyla, ağırlıklı olarak matematik, fizik, kimya ve biyolojiye giriş dersleri gibi temel dersleri kapsar. Son iki yılda ise moleküler biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji, hücre biyolojisi, genetik ve laboratuvar teknikleri gibi zorunlu derslerin yanı sıra, gelişim biyolojisi, bitki genetiği, insan genetiği ve immünoloji gibi özel alanlarda seçmeli dersler de mevcuttur. Bölüm ayrıca, Fizik ve Kimya Bölümleri ile çift anadal programı da sunmaktadır.

  Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Lisansüstü programı, yüksek lisans ve doktora programlarını içermektedir. Program, öğrencilerin literatür taramada deneyim kazanmalarını, deney dizayn edip uygulama becerisi edinmelerini ve hızla gelişen bu alanda bilgilerini sürekli yenilemelerini hedeflemektedir.

  Bölüm özellilkle uzun yıllardır süren genetik tanı çalışmaları ile ülkenin önde gelen moleküler biyoloji ve insan moleküler genetiği araştırma kurumlarından biri konumundadır. Son dönemde araştırmalar, yeni insan geni tanımlama ve kanser, epilepsi, hemofili, nörodejeneratif hastalıklar, periferal nöropati ve talasemi gibi hastalıkların moleküler mekanizmalarını tanımlama üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bakteride translasyon mekanizmaları, sinyal iletimi, sıçan retinası gelişiminde büyüme faktörlerinin etkisi, buğdayda pasa karşı dayanıklılıktan sorumlu yeni genler, doğuştan gelen bağışıklık sinyalizasyonu ve apoptoz diğer belli başlı araştırma konularıdır.

  Programa ortalama 40 lisanüstü öğrenci kayıtlı bulunmaktadır. Her yıl, 5-10 öğrenci programa kabul edilmektedir. Son 5 yıl içinde, 11 doktora öğrencisi ve 14 yüksek lisans öğrencisi derecelerini alarak mezun olmuştur.

  LABARATUVAR SİSTEMİ ve DONANIMI

  Bölüm, kuzey kampüste, Kuzey Park binasının 2 katına kurulmuştur. Araştırma labaratuvarları ve ortak alanlar; DNA ekstrasyon odası, RNA ekstrasyon odası, görüntüleme, soğuk oda (40C) , sıcak oda (370C) , radyoaktivite odası, doku kültürü odası olmak üzere toplam 450 metrekarelik bir alanda faliyet göstermektedir. Temel donanım otomatik DNA dizi analizi, florasan mikroskobu, gerçek zamanlı ve normal olmak üzere pek çok PCR aleti, yüksek basınç sıvı kromatografisi (HPLC) ve yüksek hızlı ultra-sentrifüjlerden oluşmaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğaziçi Üniversitesi Genetik Forum Tarih
Korofest 2010 Boğaziçi Üniversitesi Müzik Festivali Kültür Sanat Haberleri 8 Nisan 2010
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi Üniversiteler 3 Nisan 2010
Boğaziçi Üniversitesi Kampüsleri Üniversiteler 3 Nisan 2010
İngilizce Okul Tanıtımı Boğaziçi Üniversitesi -İstanbul İngilizce Tercümeler 26 Mart 2010
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Elemanı Alınacaktır Üniversiteler 14 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş