Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendislik Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayar Mühendislik Fakültesi - Boğaziçi Üniversitesi


  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Kronolojik Kilometre Taşları :

  * 1976 : Temel Bilimler Fakültesi (şimdiki adı Fen Edebiyat Fakültesi) içerisinde Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans programı açıldı.
  * 1982 : Mühendislik Fakültesi içerisinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü kuruldu. Bölüm programı IEEE / ACM ortak program komitesi isterlerine göre hazırlandı. Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans programı'na öğrenci alımı donduruldu.
  * 1986 : Bilgisayar Mühendisliği lisans programı ilk mezunlarını verdi. Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans ve doktora programları başlatıldı.
  * 1988 : Lisansüstü programlarının da açılması ile hızla büyüyen Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bilgi İşlem Merkezi'nden, kuzey kampusta yapımı yeni tamamlanan Eğitim Teknolojisi Binası'na taşındı. Bölüm aşağıda kısaca özetlenen ve dönemine göre ileri sayılabilecek imkanlarla eğitim ve araştırma faaliyetlerini yürütmenin yanısıra Üniversite geneline de bilgisayar eğitimi ve PC laboratuar hizmeti vermeye başladı :
  o Tüm üniversitenin kullanımına açık toplam 60 adet PC ile donatılmış ,biri bilgisayar destekli derslik olarak düzenlenmiş 5 adet PC laboratuarı .
  o "Yazılım Mühendisliği" ve " Donanım" eğitim laboratuarları.
  o "Yapay zeka", "Bilgisayar Destekli Tasarım" ve "Robotik" araştırma laboratuarları.
  o 7 terminalli PDP 11/23 bilgisayarının hizmet verdiği "Minibilgisayar Laboratuarı"
  * 1992 : Lisans ve lisansüstü dersleri revize edildi , servis dersleri yeniden düzenlendi. Toplam öğrenci sayısı, 57 si lisansüstü öğrenci olmak üzere 360 a ulaştı.
  * 1998 : Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ABET uluslararası akreditasyon sürecinden geçerek uluslararası eğitim kalitesini belgeledi.
  * 2003 : Dört yıllık Üniversite / Yüksek Okul mezunlarını Bilişim sektörüne kazandırmak amacı ile Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans 2. Programı açıldı.
  * 2004 : Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2. kez ABET akreditasyon sürecinden başarı ile geçerek programın uluslararası kalitesini koruduğu belgelendi.
  * 2006 : Eğitim Teknolojisi Binasının yeni normlara göre depreme dayanıklı olarak güçlendirilmesi ve modernizasyonu çalışmaları tamamlandı. Öğretim kadrosu 19 tam zamanlı 8 yarı zamanlı öğretim üyesi ve 21 Araştırma görevlisine ulaşan Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hisar Kampus'taki geçici yerleşkesinden yeni modern binasına geri döndü.  http://www.cmpe.boun.edu.tr/index_tr.php
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Forum Tarih
Korofest 2010 Boğaziçi Üniversitesi Müzik Festivali Kültür Sanat Haberleri 8 Nisan 2010
Boğaziçi Üniversitesi Genetik Mühendisliği Üniversiteler 5 Nisan 2010
Boğaziçi Üniversitesi Kampüsleri Üniversiteler 3 Nisan 2010
İngilizce Okul Tanıtımı Boğaziçi Üniversitesi -İstanbul İngilizce Tercümeler 26 Mart 2010
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Elemanı Alınacaktır Üniversiteler 14 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş