Boğazbaşı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boğazbaşı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Niksar Boğazbaşı Köyü - Boğazbaşı Köyü Hakkında - Boğazbaşı Köyü Tanıtımı - Boğazbaşı Köyü Resimleri - Dönekse Köyü
  Tarihi

  Köyün eski adı Dönekse'dir. Daha sonra Boğazbaşı köyü olarak değiştirilmiştir. 1949 Boğazbaşı Köyü ulaşım açısından çok önemli bir yere sahiptir. Adeta Tokat'la Niksar'ı bağlayan bir merkez konumundadır. Yerleşim yeri içinde eski tarihlere dayanan Ermeni ve Rum mezarları dikkat çekmektedir.

  Kültür

  Kültürel olarak Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin sentezi bir özelliği yansıtmaktadır. Hala kültürel yapısından hemen hemen hiç bir özelliğini kaybetmeyen köyün bu özelliği düğünlerden de daha iyi anlaşılmaktadır. Düğünler, çoğu yerde 1-2 gün sürmesine karşın bu köyde bir haftayı bulmaktadır.

  Ancak son yıllarda yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler geleneksel alışkanlıkların yavaş da olsa değişimi sürecini başlatmıştır. Söz gelimi yeni yapılan düğün salonunda şehir düğünlerini andıran törenlerde yapılmaktadır.

  Coğrafya

  Tokat iline 40 Km., Niksar ilçesine 10 Km. uzaklıktadır. Köy, Huri dağlarının çevrelediği bir bölgede bulunmakta, tarım arazileri ise Kelkit çayının verimli alüvyon ovası olan Niksar ovasında bulunmaktadır. Köyü çevreleyen bu dağlarda avcılık yapılmakta, ayrıca devlet destekli doğal park alanı oluşturulmaktadır.

  Konum itibari ile yükseltinin az olduğu Orta Karadeniz Bölümü sınırları içinde yer aldığı için Karadeniz'in nemli-ılıman etkisini görmek mümkündür. Tokat'ın güney kesimlerine göre daha fazla yağış alır ve sıcaklık farkı daha azdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ama içanadolun ikliminin etkili olduğuda bir gerçektir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 500
  2000 593
  1997 588

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda, köyden büyük kentlere göç başlamıştır. Emeğiyle geçinen nüfus artmaktadır. Köyün nüfüsuna yakın sayıda dışarıda yaşayan ve çalışan insan vardır.  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş