Boğaz Köyü Merkez Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Boğaz Köyü Merkez Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rize İli Köyleri - Merkez Boğaz Köyü - Boğaz Köyü Hakkında Bilgiler - Boğaz Köyü Resimleri  Boğaz, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  M.Ö. 700 yıllarında Miyetoslularca(şimdiki iyidere bölgesinde) kurulan liman şehrinin doğu sınırıdır. Pontos kralı Farnakes'in M.Ö. 180'de Rize'yi İşgal etmesiyle yerleşik hayatla tanışan Rizenin (Rhisos) doğu tarafındaki 5. liman şehri bugünki Boğaz Mahallesi bölgesinde kurulmuştur. Önceleri yaygın yerleşimin olmadığı bölgede M.S. 400 yıllarında yaygın yerleşim başlamıştır. Yavuz Selim devrinde Trabzon'un doğusundaki ünlü Oğuz boyu Çepniler'in pazar köyü olarak kullandığı Boğaz Mahallesi yerleşimin doğuya kaymasıyla bu özelliğini kaybetmiştir.

  Kültür

  Eski adı "Iskolomoz" olan mahalle yeni adını küçük bir boğaz biçiminde uzanan kıyısından almış fakat karadeniz sahil yolu kapsamında yapılan dolgu çalışmaları neticesinde bu boğaz artık işlevsiz kalmıştır. Tipik bir Rize mahallesi olan Boğaz mahallesi sıkı komşuluk ve akrabalık ilişkilerinin yer aldığı, gelenek ve göreneklerin yaşatıldığı bir mahalledir. Şehrin dışında yer alması nedeniyle insan ilişkilerindeki yakınlık bir mahalle birlikteliğinden daha derin olsa da 2000'li yıllarda konumunun kıymeti anlaşılan Boğaz mahallesinde yeni yapılan konutlar mahallenin bu özelliğini bozmaktadır.

  Coğrafya

  Rize merkezine 3 km uzaklıktadır.Trabzon Merkezine 73 km uzaklıktadır. Rizenin Sakin ve güzide semtlerindendir. Çiftekavak köyü ve Fener mahallesi arasında yer alan Boğaz mahallesi bir dağın denize bakan yamaçlarında kurulmuştur.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 186
  1997 166

  Ekonomi

  2009 yılı itibariyle mahallede çay tarımı, kivi üretimi, balıkçılık yapılmakla birlikte bu etkinliklerin ekonomik getirisi mahalle halkı için oldukça sınırlıdır. Mahalle sınırları içerinde yer alan Zihni Derin çay fabrikası artık merkezi alım yapılması nedeniyle mahalle insanına ekonomik olarak katkı sağlayamamakta; mahalle halkı geçimlerini daha ziyade zanaatleri sayesinde sürdürmektedir.Bu durum yeni nesillerin göçüne sebebiyet vermekte ve mahalle nüfusu artış gösterememektedir.Rize üniversitesinin mahalle sınırlarında kurulmuş olmasının mahallede ekonomik bir canlanmayı sağlaması beklense de henüz istenen etki sağlanamamıştır.

  Muhtarlık

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet BAKIR
  2004 - Mehmet BÜKEY
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Mahallede, ilköğretim okulu olarak Özel Şahika ilköğretim okulu vardı ama 2008 yılı itibariyle bu okul yerini Özel Serhat Yurduna bırakmıştır.. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi 2008 yılı itibariyle açılmıştır. Mahaleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. yine 2008 yılı itibariyle Doğal gaz hattı döşenmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğaz Köyü Merkez Forum Tarih
Boğazköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Yeniboğazkesen Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Eskiboğazkesen Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Dereboğaz Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Kabakboğazı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş