Boğazören Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boğazören Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kulu boğazören Köyü - Boğazören Köyü Hakkında - Boğazören Köyü Resimleri - Boğazören Köyü Tanıtım  BOĞAZÖREN KÖYÜ TARİHÇESİ

  Boğazören; eski adıyla 'köstengil' köyü Konya ilinin Kulu ilçesine bağlı bulunmaktadır. Köy 1850 - 60 lı yıllarda Rusyadan göç eden Nogay Türkleri tarafından kurulmuştur. Köye ilk yerleşen ve kuran Temirbek Ata ve obasıdır.
  Köy yerleşim yeri olmadan önce bir bataklıktır. Köye yerleşen Nogay halkı bataklık halinde bulunan araziyi çeşme kanalları açmak ve söğüt ağaçları dikmek suretiyle kurutmuşlardır. Daha sonrasında köy yaşanılası bir yeşillik halini almıştır.
  Köyün hemen yanında Karacadağ eteklerinde Etiler'den kaldığı rivayet edilen bir mağara bulunmaktadır. Ayrıca köyün yanı başında bulunan gayrimüslimlere ait olduğu sanılan mezarlardaki sandukalardan zamanında bir takım kalıntılar çıkarılmıştır. Diğer tarafında ise eski ev kalıntıları olduğu ravayet edilen ufak bir tepecik vardır. Halk arasında Höyük olarak da bilinir.
  Köy hemen hemen üç tarafı dağlarla çevrilidir. Kulunun diğer köyler ile ulaşım sağladığı bir yol üzerinde bulunmaktadır. Köy halkının çoğunun geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
  Köyde yetişen başlıca tarım ürünleri; arpa, buğday, yulaf, fiğ, mercimek, nohut, vs. dir. Nüfusu ise zamanla köyden kente göç hareketi ile çok kan kaybetmiştir. Bu yüzden köyde eğitim yoktur. Çocukların eğitimi ise komşu köylerde devam etmektedir. Köyde bir adet cami ve bir adet muhtarlık binası bulunmaktadır. Köy Kulu ilçesine 17 km uzaklıktadır. Doğusunda Ağılbaşı (mandıra) 5 km ile, batısında Arşıncı 3 km ile, Güneyinde Karacadağ 3 km ile, kuzeydoğusunda ise 2 km ile yaraşlı köyleri bulunmaktadır.
  Köye, 1920 li yıllarda, Doğu ve güneydoğu'dan Kürt aşiretlerine mensup aileler yerleştirilmiş. Bu aileler nogay kültürüne adapte olmuşlar ve şu anda büyük çoğunluğu hiç kürtçe bilmezler ama Nogay Türkçesini en az bizim kadar iyi konuşurlar.
  Köyde halen; Akay, Akyel, Arabacı, Bardakçı, Berkcan, Bulduk, Camcı, Canlı, Çelik, Çetiner, Çoban, Demir, Demirok, Dinç, Ergin, Güner, Gözaydın, Halıcı, Kara, Kayabaşı, Koktay, Orhan, Ünal, Ünalan, Sertel, Taşkıran, Taşpınar, Tay, Tekçiftçi, Tekyıldız, Yıldırım, Yılmaz, Yorgancı, Yücekök aileleri yaşamaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  BoğazörenKöyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğazören Köyü Hakkında Forum Tarih
Boğazören Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Boğazören Köyü Andırın Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 2 Nisan 2010
Boğazören Köyü Beytüşşebap Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş