Boğazören Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boğazören Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Boğazören Köyü İmranlı - Boğazören Köyü Hakkında Bilgiler - Boğazören Köyü Resimleri  Sivas
  Bilgiler
  Nüfus 107 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 58980
  Alan Kodu 0346
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Sivas
  İlçe İmranlı

  Boğazören, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.
  Konu başlıkları
  [gizle]

  * 1 Tarihi
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya
  * 4 İklim
  * 5 Nüfus
  * 6 Ekonomi
  * 7 Muhtarlık
  * 8 Altyapı bilgileri
  * 9 Dış bağlantılar

  Tarihi

  Tarihi süreç içinde Anadolu’ya göç eden aşiretlerle birlikte Boğazören Köylülerinin atalarının da önceleri Mazgirt Riçik { Geçitveren } Köyünde uzun süre kaldıkları söylenir. Daha sonraları Erzincan ile Tunceli arasında Koçgiri denilen bölgede yüzyıl kadar kaldıkları ve Koçgiri aşireti adını burada kaldıkları biliniyor. Boğazören, Koçgiri aşiretlerinin Pervizan koludur. Daha sonra bu gün Kızıldağ eteklerinde bulunan Karataş Köyüne göçmüşler. Yaklaşık 280 yıl önce de eski ismi Boğazveren yeni ismi Boğazören olan bölgeye gelmiş ve yerleşmişlerdir. İlk gelenler Hacı, Mirza ve Şah Hüseyin adlı kardeşlerdir. Daha sonra Koçgiri’de bulunan diğer aşiret mensupları ve büyük Alişan Bey de ailesi ile gelip Boğazören Köyüne yerleşmişlerdir. Bır kısım Boğazören’li aile ise Kayseri’nin Sarız, Pınarbaşı ve Cihanbeyli ilçelerine göçmüşler. Eski köyün bir kısmının heyelan bölgesi olması üzerine köy 1986 yılında yeni yerine taşınmıştır. Nüfusu 95 kişi, ilçeye 15 km mesafededir.

  İrandan gelen ilk kisinin adi HACI -dir. Haci Dede Horasan-dan goctukten sonra Dersim-e, burada da uc yil kaldiktan sonra bes ogluyla beraber katir vesaiti ile Erzincan-in Kiranhan mevkiindeki Merivsehir koyu-ne gelip yerlesmisler. Orada buyugumuz Haci Dede vefat etmistir. Haci Dede-nin vefatindan sonra ogullari (Hasan, sah Huseyin, Mirza, Haccan, Kucuk Haci) Erzincan-dan goc etmisler ve Sivas-imranli/Kizla Yaylasi-na gelerek, bir muddet burada kalmislardir. Burada bir carpisma neticesinde Haci dedemizin Hasan isimli oglu vurularak olmustur. Geride kalan ogullari, imranli-Karatas mevkiine goc etmislerdir. Karatas-ta Haci Dede-nin en kucuk oglu olan Kucuk Haci, annesi ile beraber Karatas-ta kalmis. Kucuk Hacinin diger kardesleri Haccan, sah Huseyin ve Mirza ise birlikte Bogazviran (Bogazoren)-e gocmuslerdir. Halen sah Huseyin ve Mirza-nin cocuklari burada oturmaktadirlar. Karatas-ta kalan Kucuk Haci-nin Hessimikey ile Hessikal adinda iki oglu olmustur. Kucuk Haci-nin bu iki oglu buyudukten sonra burada yani Karatas-ta tutunamayinca Bogazviran (Bogazoren)-daki amcalari sah Huseyin ve Mirza-nin yanina gocmuslerdir. Eskidere o zamanlar -Eskidere-Degirmen- Hacelogullari-nin elindeymis. Bu Hacelogullari, Eskidere-de, Alanyurt-ta ve Arik-ta olmak uzere uc kardeslermis. Hacelogullari-nin Arik-taki kardesi Merzifon-Tokar-a goc etmistir. Bu olaydan kisa bir zaman sonra Hessimikey ile Hessikal Bogazoren-deki amcalarinin yanindan ESKi DERE-ye gitmislerdir. Burayi mesken edinmislerdir. Tarihi sürec icinde Anadoluya göc edenler ile birlikte atalarimizin da Azerbeycan Horosan bolgesinde geldikleri ve önceleri Mus’ un varto ilcesi civarinda belirli bir süre kaldiklari söyleniyor. Daha sonralari Erzincan ile Tunceli arasindaki Kocgiri denilen bölgede yüz yil kadar kaldiklari ve Kocgiri asireti adini buradan aldiklari biliniyor. Biz Bogazörenliler Kocgiri asiretinin Pervizan koluyuz.Daha sonralari, bugün Kizildag eteklerinde bulunan Karatas köyüne göcmüsler. Yaklasik ikiyüzelli yil öncede eski ismi Bogazviran, yeni ismi Bogazören olanyere gelmisler ve yerlesmislerdir. Ilk gelenler Haci,MIRZA VE Sah Hüseyin adli kardeslerdir. Daha sonralari Kocgiri bölgesinde bulunan diger akrabalarimiz ve büyük Alisan beyde ailesi ile gelerek Bogazörene yerlesmislerdir. Kisa bir süre icinde Bogazören yörenin en önemli merkez köyü haline gelmistir.Bir kisim akrabalarimiz Kayserinin Sariz Pinarbasi, Ördekli ve Cihanbeyli köylerine göc ederek yerlesmislerdir. Bu akrabalarimizda bugün hatiri sayilir bir nüfusa ve gelisme düzeyine ulasmislardir.
  Kültür

  Kürt Alevi köyüdür. Kürt Alevi gelenek görenekleri hakimdir.
  Coğrafya

  Sivas iline 128 km, İmranlı ilçesine 12 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 107
  1997 95
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  ((2008)) - Remzi Keskin
  2004 - Nadir Altunışık
  1999 - Zeynel Sunal
  1994 - Zeynel Sunal
  1989 - İmdat Fidan
  1984 - Rüstem Akgün

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğazören Köyü Hakkında Forum Tarih
Boğazören Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Boğazören Köyü Andırın Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 2 Nisan 2010
Boğazören Köyü Beytüşşebap Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş