Boğazören Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Boğazören Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğazören Köyü Andırın Bilgileri - Boğazören Köyü Hakkında - Boğazören Köyü Tanıtımı -Boğazören Köyü Resimleri
  İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı:Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 53 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46400
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Andırın
  Web Sitesi

  Boğazören, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler bulunmakla birlikte, köye ilk yerleşen halk köyün boğaz kısmına bir ağıl örmüşler ve köy ismi o günden bu güne dek Boğazören köyü olarak geçmektedir. Bir diğer rivayetse köyde tarihi kalıntıların ve ören yerlerinin çok olması nedeniyle Boğazören olarak kullanıldığı söylenmektedir.

  Boğazören Köyü; Asıl Boğazören, Taşoluk (Işıkdibi) ve Senir Obası olmak üzere üç yerleşim biriminden oluşan dağınık bir köy hüviyetindedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri olarak köyde bayramlar hep birlikte kutlanır. Köyde düğünler genelde yaz mevsiminde yapılır. Düğünlerde halaylar ve serçe oyunu en meşhur oyunlardandır. Yemeklerden ise en meşhuru olarak bir türlü ottan yapılan tirşiktir. Ayrıca hanımların günlerde yaptıkları kısır en meşhurlarındandır.Ayrıca civar köylerde Boğazören Köyü için hocası çok camisi yok derler. Köyün çoğalıp yayılması 200 sene kadar köye yerleşen memili hocanın damından yayılmıştır.

  Köyün okuma yazma seviyesi oldukça gelişmiş olup , okuma yazma oranı %90 civarındadır. Köyde Boğazören İlkokulu, Boğazören Taşoluk Işıkdibi İlköğretim Okulu ve Senir İlkokulu bulunmaktadır. Boğazören Taşoluk Işıkdibi İlköğretim Okulu taşımalı sistemle eğitim öğretim faaliyetlerini ifa etmektedir. Okulun öğrenci sayısı yaklaşık olarak 400-450 civarında olup, öğretmen sayısı 20-25 kadardır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 75 km, Andırın ilçesine 16 km uzaklıktadır.Boğazören Köyü dağlık bir arazi kesminde ve dağların arasında kurulmuş bir köydür. Köy Orta Toroslar ve Amonos Dağlarının kesişen yerlerinde kurulmuştur. Köyün başlıca dağları Işık Dağı, Uzunsırt Dağı, Örü Dağı, Çal Dağı ve Örtlek Dağıdır.Köy deresi Uzunsırt Dağının eteklerinden doğan Soğukpınar ve Beypınarı sularından beslenir ve civarındaki tarlaları sulayarak Kavaklı Suyuna Karışarak aşağı Andırın suyunun kollarını oluşturur.Köyde Beypınarı suyu ve çevresindeki mesire yeri görülmeye değer yerlerden olup, pınarın suyunun kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Köy özellikle yemyeşil doğasıyla yazları çukurova insanını kendisine doğru çekmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Köyde görülen karlı günlerin sayısı oldukça azdır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 534

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde yetişen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, fiğ, çavdar, mısır, yer fıstığı, karpuz gibi tarım ürünleridir. Ayrıca köyde yaş sebze ve yevme yetiştiriciliği son yıllarda oldukça hareketlilik kazanmıştır. Hayvancılıkta ise başlıca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca köyde 15-20 yılda bir yapılan orman kesimi köylülerin en önemli ekonomisini oluşturmaktadır. Köyümüzde bakkal olmayıp bir elektrikli değirmenimiz mevcuttur.oda köyümüzün gurur kaynağıdır.toçcusu hacı veli KOCA dır. değirmen fiyatları oldukça ucuzdur. unun ve bulgurun kalitesi andırın bölgesi tarafından bilinir. bu değirmen eşhur olup müşteri akınına uğramaktadır. unun iki torbası 5 tl dir. bulgurun ve döğmenin iki torbası 10 tl dir.eksradan zavara bedava dır.memmun kalmayan müşteriden para alınmamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Muhtarlık seçimlerinde Senir Obası ile Merkez Köy Boğazören arasında saygı ve sevgi çerçevesinde oldukça çekişmeli seçimler yaşanmaktadır.  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 H.VELİ KOCA
  2004 Süleyman HAYTA
  1999 Süleyman HAYTA
  1994 Halil HAYTA
  1989 Halil HAYTA
  1984 Halil HAYTA

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık Evi bulunmaktadır.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğazören Köyü Andırın Forum Tarih
Boğazören Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Boğazören Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Boğazören Köyü Beytüşşebap Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş