Boğa Gölü Efsanesi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Dine tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Boğa Gölü Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğa Gölü Efsanesi

  Yöre: Artvin

  Boğa Gölünün kenarında hayvanlarını otlatan bir adamın boğası böğürmüş. Göl içerisinden bu sesi işiten su boğası gölün kıyısına çıkmış. Orada bulunan boğa ile güreşmişler. Su boğası öteki boğayı kaçırdıktan sonra yine göle girmiş. Kaçan boğanın sahibi boğasının yenildiğine çok üzülmüş. Su boğasından öcünü almak çareler aramaya başlamış. Boğanın boynuzlarının ucuna polat boynuz takmak aklına gelmiş. Kendisi de demirci olduğu için boğasına uçları çok ince takma polat boynuzlar yapmış. Bir müddet de boğasını besledikten sonra hayvanları ile boğasını yine aynı göl kenarına götürmüş. Göl kenarına gelen boğanın böğürmesini duyan su boğası da böğürerek gölden dışarı çıkmış ve güreşmeye başlamışlar. Fakat polat boynuzlu boğanın ince uçlu takma boynuzları su boğasının kafasında muhtelif yaralar açmaya başlamış. Bu suretle yüzü-gözü kan içerisinde bulunan su boğası aynı zamanda canı yandığından polat boynuzlu boğanın önünden kaçmak zorunda kalmış. Arkadan yetişen boğa su boğasının butuna sapladığı boynuzları ile ağır bir yara daha açmış.Yaralı boğanın göle girmesi ile ondan akan kanlar gölü kana bulamış.

  Hâlen göl içerisinde kırmızı taş ve toprağın su yüzüne aksettirmiş olduğu yol şeklindeki bir kırmızılığı boğanın suya girdiği yer ve ondan kalan kan lekelerinin izi olduğuna inanılmaktadır.

  Yaralı su boğası diğer boğa sahibine yapmış olduğu beddua karşısında bu ailenin perişanlık içerisinde kaldığı rivayet edilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Boğa Gölü Efsanesi Forum Tarih
Boğa Gölü Efsanesi / Boğa Gölü Efsanesi Hakkında Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Kasım 2009
Montrö Boğazlar Sözleşmesine katılan devletler nelerdir kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
İstanbul ve Çanakkale boğazının ülkemiz açısından önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 19 Şubat 2016
Montrö boğazlar sözleşmesinde alınan kararlar kısaca nelerdir Tarihi Bilgiler 4 Temmuz 2015
Boğazlarımız,ülkemizin gelir kaynakları arasında mıdır? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş