BMW S 1000 RR Son Haliyle Karşınızda

'Motosiklet Dünyası' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 13 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. BMW S 1000 RR Son Haliyle Karşınızda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzun zamandır merakla beklenen BMW S 1000 RR nihayet son haliyle görücüye çıktı.

  [​IMG]
  Dünya Superbike Şampiyonası'nın İtalya ayağı olan Monza yarışında, Alman üreticinin aylardır merakla beklenen yarış motosikletinin son hali BMW'nin WSB pilotları Troy Corser ve Ruben Xaus ile basına tanıtıldı.

  [​IMG]
  Yeni modelin sportif aynaları ve şeffaf LED sinyalleri dikkat çekici. Ama asıl güzellikler 32° öne doğru yatık konumlandırılmış olan sıralı dört silindirli motorda. 999 cc'lik motorda değişken uzunluklu emme hunileri,elektronik gaz kolu,48 mm'lik kelebekler kullanılıyor ve 13.0:1'lik bir sıkıştırma oranına sahip.Yürür aksam da teknolojinin son yeniliklerinden nasibini almış durumda. Elektronik şanzıman sayesinde vites büyütülmek istendiğinde debriyaja basmaya gerek kalmıyor.Vites pedalına uygulanan gücün farkına varan bilgisayar anlık olarak ateşlemeyi keserek vitesin atılmasına olanak tanıyor.

  BMW S 1000 RR
  [​IMG]

  BMW yeni bebeklerinin 13.000 devirde 193 beygir gibi ciddi bir güç ve 111.5 Nm tork ürettiğini iddia ediyor. Ayrıca dört kademeli ABS ve yarış tecrübeleriyle geliştirilmiş çekiş kontrol sistemide standart donanımda sunuluyor olacak. Motorun kuru ağırlığı 183 kg. Sürüşe hazır olarak 204 kg ve ABS ile 206.5 kg. S 1000 RR'ın asıl öne çıkan yönü ise elektronik sistemleri. Suzuki'den alışık olduğumuz farklı sürüş modları BMW'de de var. Hem de ikisi yol ikisi pist için olmak üzere tam dört tane. Ancak BMW'nin bu sürüş modları diğer üreticilerinkinden ayrılıyor.
  Yol için olan iki modun biri "Rain" yağmur yani ıslak zeminler için ve motorun gücünü 150 bg ile sınırlandırıyor.Diğer mod olan "Sports"da ise 193 beygirlik tüm güç kullanıma sunuluyor. Peki o zaman yarış için olan iki mod ne işe yarıyor. İşte mühendislik burada devreye giriyor. Her iki yarış modunda da motorun tüm potansiyelini kullanmak mümkünken değişen şey Dynamic Traction Control yani Dinamik Çekik Kontrolü oluyor. "Race" moduna gelindiğinde çekiş kontrolü ve motoru yapısı piste ve yarış lastiklerine göre ayarlanmış oluyor. İkinci yarış modu olan "Slik" de ise tüm sistem yine pist kullanımı için ama bu sefer slik veta tam yumuşak yarış lastikleriyle kullanıma göre ayarlanmış oluyor. Normal iki mod ve ilk yarış modu gidonun sağ tarafındaki bir düğmeye basılmasıyla ve güvenlik olarak debriyaja basılıp gaz kolunun da tamamen kapatılmasıyla devreye girerken ikinci yarış modu olan "Slick" de selenin altındaki bir düğmeye basılması gerekiyor.
  "Slick" modunda Dinamik Çekiş Kontrolü yine aktif ancak 20°'lik yatış açısının altında devreye giriyor. Böylece viraj içindeyken sert gaz açıldığında yol tutuşundan fedakarlık yapılmıyor ama viraj çıkışında da motorun tüm gücünü kullanmak mümkün oluyor.

  [​IMG]

  S 1000 RR'ı yıl sonuna kadar bayilerde göremeyeceğiz ve BMW motosikletin nihai satış fiyatını belirlemeye çalışıyor ancak fiyatın Japon ağabeyleriyle rekabet edebilecek seviyede olması bekleniyor.

  [​IMG]

  Yeni BMW üç farklı renkte satışa sunulacak.Siyah,beyaz ve metalik limon yeşili.


  Kaynak : Motoron
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 1000 Haliyle Karşınızda Forum Tarih
Avea 11000 Sms Paketine Nasıl Kayıt Olunur Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 20 Eylül 2011
Avea 11000 sms nasıl iptal edilir? Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 20 Eylül 2011
MSN Hata Kodu 8100035b Windows Live Messenger Hatası çözümü Msn Ve Mail Yardım 24 Şubat 2011
MSN Hata Kodu 8100035b Windows Live Messenger Hatası Çözümü Msn Ve Mail Yardım 24 Şubat 2011
Msn 81000314 ve 81000306 Hatası Çözüm MSN Diğer Paylaşımlar 24 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş