BMW motor

'Motosiklet Dünyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  BMW motor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BMW motor  BMW F650 GS

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  BMW R 1200 RT
  [​IMG]

  BMW Motorrad mühendisleri R 1200 RT’yi geliştirirken selefinden daha güçlü olmasına karar vermişler. Bunun için geçtiğimiz yıl tanıtılan R 1200 GS serisinin motorundan faydalanılmış. 1.170 cc hacmindeki hava soğutmalı bu motor yeni geliştirilen şaftının da etkisiyle 500-7500 d/d arasında 110 HP’lik bir güç çıkışı sunuyor. Bu güç R 1150 RT modeline göre yaklaşık yüzde 16 oranında bir artışı simgeliyor. Motorun ürettiği torksa 6000 d/d’de 115 Nm olarak açıklanıyor.
  BMS-K olarak isimlendirilen elektronik motor yönetim sistemi, üç yollu katalitik konvertör ve altı vitesli şanzıman gücün tekerleklere kadarki iletiminde rol üstleniyorlar. Motorun önemli bir özelliği de değişken hava emiş sistemine sahip olması. Teknolojik motor, performansını tam olarak sergileyebilmek için sürücüsünden 98 oktanlı kurşunsuz benzin istiyor. Ancak sahip olduğu anti-knock sistemiyle yanlışlıkla 95 oktanlı yakıt kullanılsa bile sorun yaşatmadan ilerlemeyi sağlıyor. Bu gibi durumlarda sadece güçten fedakarlık ediliyor.
  Son hızı 200 km/s olarak açıklanan R 1200 RT fabrika verilerine göre 100 km’de 4.8 litrelik yakıt tüketiyor. Bu tüketim değeri selefi R 1150 RT’nin 5.5 litrelik değeriyle karşılaştırıldığından önemli oranda bir düşüş anlamına geliyor. Anlaşılan BMW Motorrad mühendisleri gücü artırırken tüketimi düşürmenin yolunu bulmuşlar.
  R 1200 RT, R 1150 RT’ye göre 20 kg daha hafif. Bu hafifletme operasyonu karoserde kullanılan hafif ****llerin yanı sıra ultra hafif olarak nitelendirilen yeni tasarım alüminyum jantlarla gerçekleştirilmiş. Ancak şasinin bütününde rijitliği korumak için iki parçalı çelik konstrüksiyon kullanılmış. Bu yapı R 1200 GS modelindeki yapıdan ödünç alınarak yeni motosiklete aktarılmış. R 1200 GS’den alınan bir diğer parçaysa 13 kg ağırlığındaki şanzıman. İlk vitesleri kısa tasarlanan bu şanzıman motosikletin ilk hızlanmasındaki başarının kaynağı niteliğinde. Güçlü motosikleti durdurma göreviyse önde ve arkada kullanılan ABS destekli EVO frenlere verilmiş.

  Teknik Özellikler
  Motor hacmi:1170 cc
  Maks. Güç: 110 HP-7500 d/d
  Maks. Tork: 115 Nm – 6000 d/d
  Son hız: 200 km/s
  Yakıt tüketimi: 4.8 lt
  Yakıt hacmi: 27 lt
  Ağırlık: 229 kg
   

 3. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kendisinden bir haber yok daha ama fotograflari burada. Buyrun, BMW dan bir yenilik. 800GS.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 4. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  BMW'den farklı bir konsept;BMW Halbo

  [​IMG]

  [​IMG]

  BMW yeni mini motosikleti Halbo konseptine ait görüntüleri paylaştı. Tasarımcısına göre Halbo, normal motosikletlere nazaran yarı yarıya daha az bir alan kaplamakta.

  Sadece 2 tekerleği olan Halbo'nun ön tekerleği standartlar dahilinde; fakat arkada bulunan, küre şeklindeki küçük tekerleği tasarıma değişik bir bakış açısı kazandırmış. Ayrıca sağa ve sola doğru hareket kabiliyetine sahip. Bu sayede Halbo'nun denge konumunu alması sağlanıyor.

  Dengenin sağlanması çok önemli görünüyor. Çünkü böyle bir araç ile olası bir kaza geçirme halinde sonucun ne derece kritik olacağını hayal etmek pekte zor değil.

  Tasarımcı Pierre Yohannes Lubis'e göre böyle bir tasarım zihni genç, heyecan arayan insanlar için güzel bir seçenek olabilir.

  Kaynak:A.A.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - motor Forum Tarih
Motorlu taşıtların çevreye zararları kısaca Motorlu Araçlar Dünyası 6 Nisan 2014
Elektrik motorunu nasıl çalıştırabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 23 Mart 2014
Motorlu Taşıtların Çevreye Zararları Nedir Suları Nasıl Kirletir Doğa ve Bitkiler 29 Ocak 2014
Vücudumuzun Mikroskobik Motorları Kaslar Hakkında Bilgi Eğitim Bilgileri 17 Eylül 2013
Motorlu Testerenin İcadı Hakkında Kısa Bilgi Bilim & Teknoloji 30 Mayıs 2013

Bu Sayfayı Paylaş