BM Genel Sekreteri Gazze için acil ateşkes çağrısını tekrarladı

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda RiVeR_Nn tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  BM Genel Sekreteri Gazze için acil ateşkes çağrısını tekrarladı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BM Genel Sekreteri Gazze için acil ateşkes çağrısını tekrarladı


  BEYRUT (İHA) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Gazze Şeridi'ne yönelik acil ateşkes çağrısını yineleyerek, bölgedeki şiddetin daha önce benzeri görülmemiş bir seviyede olduğunu söyledi.


  Gazze'deki şiddeti sona erdirmeyi amaçlayan Ortadoğu turu çerçevesinde bugün Beyrut'a gelen Ki-moon, Lübnan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, "Her iki taraf da çalışmalara hemen son vermeli" dedi.


  Ki-moon, "Siviller ölürken, yaralanırken, travma geçirirken, kesin olarak bir anlaşmaya varabilmek için detaylar ve teknik süreç üzerinde vakit kaybedemeyiz" dedi.


  Hamas'ın roket saldırılarına son vermesini, İsrail'in ise operasyonlarını sona erdirerek, birliklerini geri çekmesini isteyen Ki-moon, "İsrail'in Hamas hedeflerine yönelik hava ve kara saldırıları ağır bir sivil zaiyata, tahribata ve tüm nüfus için çok büyük sıkıntılara neden oluyor. Gazze'deki şiddet, son on yıllar içinde benzeri görülmemiş bir seviyede" ifadelerini kullandı.


  Parlamento'da yaptığı konuşma öncesinde Cumhurbaşkanı Michel Süleyman, Başbakan Fuad Sinyora ve Parlamento Başkanı Nebir Birri ile ayrı ayrı görüşen BM Genel Sekreteri, bugün Lübnan'ın güneyinde konuşlu BM geçici barış gücü askerlerini ziyaret edecek.


  Ortadoğu turu kapsamında Mısır, Ürdün, İsrail, Filistin ve Türkiye'de temaslarda bulunan Ki-moon yarın Suriye'ye hareket edecek. Ki-moon Pazartesi günü ise Arap Birliği zirvesine katılmak üzere Kuveyt'e geçecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genel Sekreteri Gazze Forum Tarih
Genel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Amasya Genelgesinin önemi maddeler halinde Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
1. Dünya savaşının genel ve özel sebepleri nelerdir? Tarihi Bilgiler 7 Kasım 2015
Ege bölgesinin genel özellikleri kısaca Ege Bölgesi 28 Haziran 2015
Fecr-i Ati Edebiyatının genel özellikleri kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş