Blowoff Valve (Dump Valve) Nedir & Ne İşe Yarar? -Hakkında

'Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Blowoff Valve (Dump Valve) Nedir & Ne İşe Yarar? -Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Blowoff Valve (Dump Valve) Nedir & Ne İşe Yarar?

  Blowoff Valve, turbo beslemeli otomobillerde turbo basıncını sürekli yüksek tutarak gaz tepkisini arttırmak için üretilmiş bir parçadır.
  [​IMG]
  Turbo beslemeli otomobillerde ayak gazdan çekildiğinde turbo hala dönmeye devam etmektedir, fakat turbonun bastığı havanın gideceği bir yer olmadığı için oluşan yüksek basınç turbo pervanesine büyük bir kuvvet uygulayarak pervaneyi aniden yavaşlatır. Gaza tekrar bastığınızda turbo basıncının tepe noktasına gelebilmesi için pervaneyi tekrar hızlandırmak gereklidir ve bu esnada istenilen turbo basıncı elde edilemediği için büyük bir performans kaybı yaşanır. Blowoff Valve işte bu performans kaybını önlemek için vardır.
  [​IMG]

  Blowoff Valve vasıl çalışır?

  Ayağınızı gazdan çektiğinizde Blowoff Valve hemen devreye girerek turbonun bastığı havayı dışarı verir, bu sayede turbonun önceden bastığı hava geri tepmeyeceği ve bir geri basınç uygulamayacağı için pervane yavaşlamaz, sizin de tekrar gaza bastığınız anda pervane yavaşlamamış olduğu için turbo basıncı hemen tepe noktasında ulaşır ve siz ani gazdan çekme ve basmalar arasında performans kaybı yaşamamış olursunuz.
  [​IMG][​IMG]

  Dump Valve'in faydaları?

  * Turbo pervanesi üzerindeki olumsuz geri basıncı önleyerek turbonun ömrünü uzatır.
  * Turbo pervanesinin hızının yavaşlamasını engelleyerek turbo basıncını sürekli yüksek tutar. Yüksek turbo basıncı yüksek güç anlamına gelir.
  * Gazdan çekme ve gaza basma arasındaki eski ısınmış havayı dışarı verip yeni, soğuk havayı içeri aldığı için artı güç sağlar.


  ALıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Blowoff Valve (Dump Forum Tarih
Olympiakos Teknik Direktörü Ernesto Valverde: Kazanmak için Geldik Spor Haberleri 23 Ekim 2008
Google Valve'i Satın Alıyor Bilim & Teknoloji 18 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş