Blastokist nedir - Blastokist hakkında bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 11 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Blastokist nedir - Blastokist hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Blastokist Hakkında - Hücre Kitlerleri Hakkında - Gelişim Biyolojisi  Blastokist (Yunanca βλαστός (blastos) « tomurcuk » anlamına gelir, κύστις (kistis) ise « idrar kesesini » ifade eder), canlı gelişiminde blastosöl aşamasındaki hücre kitlesine verilen addır. Bu evrede hücreler daha hızlı bölünmeye, kendi genomlarından yapıtaşları sentezlemeye ve aktif olarak yer değiştirmeye başlarlar. (du grec (blastos) signifiant « germe, bourgeon » et κύστις (kystis) pour « vessie »), İnsanın embriyonik gelişimi özelinde, Döllenmenin sonucu olarak oluşan tek hücreli zigot hızlıca bölünerek yaklaşık 4 gün içinde morula diye adlandırılan bir hücre topu haline gelir. Morula'nın çapı ortalama 0.3 mm'dir. Morula, uterus (rahim) boşluğuna ulaştığında morulanın içinde sıvı birikir ve içi sıvı dolu bir boşluk oluşur. İçinde sıvı birikmiş bu hücreler yığınına blastokist adı verilir. Blastokist daha sonra uterus (rahim) iç tabakasına (endometriyum) yerleşir (implantasyon) ve böylece gebelik başlar.
  [​IMG]
  Blastokist dıştan tropoblast diye adlandırılan ince bir tabaka ile çevrilidir. Ortasında gıda açısından zengin bir sıvı (blastosöl) ile dolu bir boşluk vardır. Bu boşluğun ileride canlının baş kısmını olusturacak bölgesinde (posterior) konumlanmış hücre kümesi (epiblast) üstte kalan diğer hücre tipleri (hipoblast) ile etkileşimi sonucu ilerleyen aşamalarda embriyonu oluşturur.

  Ancak diğer organizmalarda blastokist oluşumu, devamı ve embriyonik gelişim lokasyonları farklılık gösterebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Blastokist nedir Blastokist Forum Tarih
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25
8. sınıf inkılap çalışma birinci dünya savaşı ve Osmanlı devleti cevapları nedir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:54
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017

Bu Sayfayı Paylaş