Blair, AB'nin ilk başkanı olabilecek mi?

'Yurt Dışı Haberler' forumunda frmartuklu tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. frmartuklu

  frmartuklu Özel Üye

  Blair, AB'nin ilk başkanı olabilecek mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birleşik Krallık'ın eski Başbakanı Tony Blair'in bu akşam Brüksel'de yapılacak toplantıda, AB'nin ilk başkanı seçilip seçilmeyeceği konusu, İngiliz gazetelerinin geniş yer verdiği ortak nokta oldu.

  Guardian gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, başkanlık konusunda Fransa ile aynı adayı destekleyeceği açıklamasını manşetine taşıdı. Bu durumun diğer AB ülkelerinde öfkeye neden olduğu yorumuna yer veren gazete, Fransa ve Almanya'nın Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy'u desteklemesinin beklendiğini yazdı.
  -"ROMPUY, TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI"-
  Haberde, Belçika Başbakanı Rompuy'un Türkiye'nin AB üyeliğine karşı bir isim olduğu da hatırlatıldı ve şöyle denildi:
  "Van Rompuy Belçika parlamentosunun 5 yıl önceki bir oturumunda, AB'yi bir Hristiyan kulübü olarak gördüğünü ve bu kulüpte Türkiye gibi büyük ve Müslüman bir ülkeye yer olmadığını açıkça ortaya koydu.
  Belçika Başbakanı olmadan önceki bir konuşmasında da Rompuy, şunları söyledi: 'Türkiye Avrupa'nın parçası değildir ve hiçbir zaman da olmayacaktır. Avrupa'da geçerli olan ve Hristiyanlığın da temellerini oluşturan evrensel değerler, Türkiye gibi büyük bir İslam ülkesinin kabulü durumunda gücünü kaybedecektir."
  -FT: "ÜÇÜNCÜ BİR İSİM ÖNERİLEBİLİR"-
  Financial Times (FT) gazetesi de bu akşam AB başkanlığı ve dışişleri bakanlığı için yapılacak pazarlıklara geniş yer ayırarak, AB liderlerinin bu önemli görevler konusunda farklı görüşler paylaştığına dikkati çekti.
  Müzakerelerin sabaha kadar sürebileceğini yazan FT, AB Başkanlığı konusunda Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy ile Birleşik Krallık'ın eski Başbakanı Tony Blair'in öne çıkan isimler olduğunu belirtti.
  Bu iki isim üzerinde bir anlaşmaya varılamazsa tek çözümün üçüncü bir isim üzerinde uzlaşılması olduğunu da yazan gazete, Dışişleri Bakanlığı konusunun ise daha belirsiz olduğunu, adaylar arasında İtalya'nın eski Başbakanı Massimo D'Alema, AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos gibi birçok isim bulunduğunu kaydetti.
  -INDEPENDENT: "AB'NİN ÖNÜNDE ZOR BİR GÖREV VAR"-
  Independent gazetesi ise AB'nin önünde, merkez sağ ile merkez sol, kadın adaylar ile erkek adaylar, kuzey ile güney, doğu ile batı ve küçük ülkeler ile büyükler arasında bir denge kurmak gibi son derece zor bir görev olduğunu yazdı.
  Blair'in, AB'nin başkanı olma şansını neredeyse tamamen kaybetmiş gözüktüğü yorumuna yer veren gazete, ancak İngiliz hükümetinin Blair'i desteklemeyi sürdürdüğünü belirtti. Gazete, bunun nedenini ise şöyle açıkladı:
  "Bu muhtemelen Başbakan Gordon Brown'un taktiksel bir manevrası. Ocak ayında göreve başlayacak Avrupa Komisyonu'ndaki bazı uygun pozisyonlar için de seçim yapılacak. Brown da bu poker oyunundan, mali işler ya da rekabet gibi konulardaki üyeliklerden birini almış olarak kalkmak istiyor.
  Blair konusunda son dakikaya kadar ısrar etmek bu konuda elini güçlendirebilir. Hatta Brüksel koridorlarında dolaşan bir dedikoduya göre, İngiltere bir sürpriz yapıp, Blair'in ismini son anda başkanlık yerine dışişleri bakanlığı için bile ortaya atabilir."
  Birleşik Krallık Başbakanı Brown ve Dışişleri Bakanı David Miliband, Blair'i desteklediklerini, "Blair AB başkanı seçilirse bunun hem İngiltere hem de AB için iyi olacağını" söyleyerek birçok defa dile getirmişlerdi.
  AB liderleri bu akşam Brüksel'de yapılacak zirvede, AB Konseyi Başkanlığı ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliğine atanacak isimleri belirlemeye çalışacaklar.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Blair AB'nin başkanı Forum Tarih
Mutlu Çocuk Kitap Özeti - Linda Blair Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Aralık 2010
Blair Cadısı 3 Filmi Sinema Film Tanıtımları 25 Eylül 2010
Blair, ekmek yakınca eve itfaye geldi Yurt Dışı Haberler 5 Nisan 2010
Blair Witch Project Volume TÜm Bölumleri Oyun Hileleri 9 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş