Bizgili Köyü Köse Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Bizgili Köyü Köse Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bizgili köyü bilgileri - bizgili köyü tanıtım - bizgili köyü resimleri  Bizgili, Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  BİZGİLİ'nin OSMANLI TAPU-TAHRİR Defterlerinden 1516 yılından kalma 60 sayılı Vilâyet-i Erzincan Defteri'nde Bayburt Sancağı'na tabi" Kelkit" nahyesi'nde bulunduğu anlaşılmaktadır. Köyün adı hiç değişmemiştir.bununla beraber köyün sınırları içerisinde hasanşıh adındaki mevkii köyün eski yerleşim yeri olup ören yerlerinin kalıntıları hala mevcuttur.
  Kültür

  Diğer anadolu illerinde keşkek olarak bilinen yemek herse olarak adlandırılarak Düğün Yemeği olarak yapılır. Bir çok yemek adları değişiktir. Örneğin kayseri mantısı olarak bildiğimiz yemek köyde Hingel olarak adlandırılmakla birlikte yapımı biraz farklılıklar ihtiva etmektedir ve Özbek yemeği ile aynı adı taşımaktadır...! Özel günlerde köyde pişmaniye yapılıp yenmektedir.Kış mevsimlerinde 'konak odası'diye adlandırılan müstakil odalarda toplanıp eğlenceler düzenlenmektedir.Bu eğlencelerde tel helvası (pişmaniye)yapılır ve ortaoyunları oynanır.Köyün gençleri akşamlar gençler odası diye tabir ettikleri yerde toplanıp zaman geçirirler ve sohbetle beraber çeşitli eğlenceler düzenlerler
  Coğrafya

  Gümüşhane iline 67 km, Köse ilçesine 13 km uzaklıktadır. Geç kalınmış olsa bile köy halkının gayretleri ile dikilen ağaçlar bölge iklimini doğu anadolu ikliminden sıyırıp Karadeniz iklimine yaklaştırmayı başarmıştır. İstanbuldaki Bizgili derneği'nin senede 2-3 kere düzenlediği fidan dikme kampanyaları ile köyün etrafı çam ağaçları ile güzelleştirilmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 189
  1997 166
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber daha önceden ekonomik nedenlerle buradan ayrılan halkın geri köye yatırımları başlamıştır. Artık köy bir mezra havasından çıkıp bağlı olduğu Gümüşhane ilinin en büyük ve gelişmiş köylerinden olma yolunda büyük adımlar atmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -Ayhan Demir
  2004 - Cevat Demir
  1999 - Alişan ŞAHİN
  1994 - Adil DEMİR
  1989 - Adil DEMİR
  1984 - Adil DEMİR

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bizgili Köyü Köse Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş