Bize nasıl kıydınız kitap özeti

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 14 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bize nasıl kıydınız kitap özeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bize nasıl kıydınız kitap özeti
  yarın ödevim var lütfen ççççççooookk aciill özeti

  Kitabın baş karakteri Rabia adlı genç bir kızdır. Rabia'nın annesi, babasını aldatır ve ardından akıl sağlığını yitirir. Bu şekilde akıl hastanesinde zor koşullar altında bir süre yaşadıktan sonra hayata veda eder.

  Rabia, annesi öldükten sonra bile babasını aldatmış olmasını hiç unutmaz ve ondan nefret eder. Çok sevdiği babasıyla birlikte hayat mücadelesi verir.

  Bu arada bir fabrikada çalışmaya başlar. Fabrikada tanıştığı Hüseyin Abisi, Rabia'ya dini bir takım telkinlerde bulunur. Rabia, bu telkinlerden zaman zaman etkilenir, zaman zaman umursamaz.Çünkü etrafında Hüseyin Abi'den başka kendisine dini anlamda yol gösterecek herhangi biri yoktur.

  Rabia bu gelgitleri yaşarken anne ve babasıyla ilgili korkunç gerçeği öğrenir.

  Meğersem annesi babasını aldatmamış. Babası annesini aldatmış. Hemi de erkek kardeşinin karısıyla. Annesi, kocasını suç üstü yakalamış ve adam, karısına iftira atmış. Yatacak yerin yok be adam. Rabia, bunu öğrenince tabi kahım kahım kahrolur. Sonra da babası hapishaneyi boylar.

  Beri yandan herkes Rabia'yı, Hüseyin Abi'ye yakıştırırken, ki ben de okurken pek yakıştırdım, amma Rabia ''yok o benim ağabeyim.'', Hüseyin de ''yok o benim bacım'' dediği için aralarında birşey olmaz. Zaten Hüseyin'in nişanlısı vardır. Ancak Hüseyin, dini propoganda yaptığı için hapse atıldığında, nişanlısı onu daha fazla bekleyemeyeceğini söyleyip Hüseyin'i bırakır. Hüseyin hapisten çıkınca Rabia'ya gider ama o da ne, Rabia evlenmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Ekim 2015

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  SORUYORUZ !

  Binlerce gül gördüm koparılmış atılmış.
  Laleler de gördüm ki çok ucuza satılmış.
  Gençler yaşlılar gördüm hep aldatılmış.
  Manen soruyorlardı bize nasıl kıydınız?

  Karanlıkta ışık vurmuş bir çift gamli göz
  Adeta göz yaşları fışkırmıştı göz göz.
  Garipler ovasından geçerken duyduğum söz.
  Hepsi birden diyordu bize nasıl kıydınız?

  Kendi değerlerine yabancılaşmış inancının kabuğunda kalmış toplumumuzun bir kesitini mercek altına alıyor bu eserinde yazar. Ahlaki yozluk ailelerin sonu olurken kimi bu yozluğu kaldıramayarak aklından olurken çocuklar gereğinden önce çektikleri acılardan olması gerekenden daha fazla acı çekip zamanında olgunlaşarak derin sorgulamalara giriyorlar bu eserde. Rabia da bu gençlerden biri. Tam bu noktada soruyor yazar "Bize Nasıl Kıydınız" eser bu güne kadar elli yedinci baskısını yapmış ve senaryolaştırılarak filme alınmıştır
   

 3. Rabia annesinin attığı kahkahalardan korkarak babasına seslenir. Odaya girdiklerinde annesini perişan ve delirmiş halde görür Rabia. Ney yapacaklarını bilemez ikisi de. Ayrıca Rabia’nın küçük kardeşi İsmail de ortalarda yoktur. Polis bunun araştırmasını da yapmaktadır. Annesi Hacer Hanım dindar bir kadındır. İffetini koruyan bu kadın hakkında ise kocasını aldattığı onu gören küçük oğlu İsmail’i öldürdüğü yönünde iftiralar çıkmış, bu durum Rabia’yı bir hayli üzmüştür. İlk başta çok diretir, bakımını yapar fakat artık dayanamayan Rabia annesinin akıl hastanesine gönderilmesine razı olur. Fakat aklı hep annesindedir. Ona orada nasıl bakacaklarını düşünmektedir. Sık sık annesini ziyarete giden Rabia bu sırada bir tekstil fabrikasında işe başlar. Orada aklını çelmek isteyen birçok insan çıkar. Herkes onu bildiğinden şaşırtmaya, dinden uzaklaştırmaya sürükler. Burada çalışan bir de Hüseyin adında bir adam vardır. Hüseyin ise Rabia’ya doğruyu ve gerçeği anlatmaktadır. Hüseyin, bu anlattıklarından dolayı bazıları tarafından sevilmez, yobaz olarak karşılanır ancak dinleyenlerin sayısı hayli fazladır. Sık sık bu çelişkilerin içinde kalan Rabia’nın kafası karışır. Giyimi bile değişmiştir. Her gün biraz daha açık kıyafetlerle gelir. Bu durum Hüseyin’i üzer. Nihayetinde Rabia, Hüseyin’i dinler ve doğru yolu bulur. Bu sırada Rabia’nın annesi ölür. Ve Hacer Hanım için camide mevlit hazırlıkları yapılır. Rabia annesinin ölümünden sonra çok düşünmüş ve olan biteni çözmüştür. Herkes camiye toplanınca ayağa kalkarak bu durumun sanıldığı gibi olmadığını, aslında babasının annesini amcasının eşi ile aldattığını, ikisini beraberken gören İsmail’i babasının öldürüp kömürlüğe attığını söyler. Polis araştırmasını tamamlar ve Rabia’yı da haklı görüp babasını hapse atar. Anasız babasız kalan Rabia’yı mahalledekiler Hüseyin ile evlendirmek isterler. Ancak ikisi de birbirini kardeş gibi gördüklerinden mümkün olmaz. Aslında Hüseyin nişanlıdır. Hüseyin dini propaganda yapıp, hapse girince nişanlısı beklemez ve nişanı atar. Nihayetinde Hüseyin hapisten çıkar ve Rabia’yı ziyarete gider. Fakat öğrendiği şeye şaşırmıştır. Rabia evlenmiştir.
   

 4. bence cokk güzel ben zaten kitabı tamamen okudumda tavsiye edrim arkadaşlarıma
   

 5. özet çok güzel tşkrler
   

 6. 3 yazılan doğru mu emin misiniz?
   

 7. bencede çok güzel çok beğendim
   

 8. çok güzel bi kitap tavsiye ederim...
   

 9. bnce super bir kitap.herkese tavsiye ediyorum.özelliklede herkese güvenenlere
   

 10. Süper tavsiye ederim
   

 11. çok güzel herkeze tavsiye edecem
   

 12. sanıyorum kıtabı okumaya gerek kalmadı o denlı ozet yapılmış
   

 13. kitap bende var ama daha okumadım özeti okuduktan sonra kitabı hemen okuyacağım
   

 14. süper çok güzel bir hikaye
   

 15. bu hikayeye bayılıyorum nihayet rabia mutlu oldu ya cokkk sevindim bunun devamı yokmu ya
   

 16. Bende bu kitap var çok etkileyici ayrca benemine şenlikoğlunun diğer kitaplarından bazlarnı okudum çoook güzel ödevime yardım etti :)
   

 17. Harika ben bayıldım. Herkese tavsiye ederim. Bu kitabı okumalısınız.
   

 18. lütfen emine şenlikoğlunun bize nasıl kıydınız ramanının konusunu söylermisiniz
   

 19. gerçekten etkileyici bir kitap herkese okumasını ve başkalarınada okutmasını tafsiye ederim
   

 20. ewet okudugum bir kitap arkadaşlarıma tavsiye ederim ben kendi şahsıma çok begendim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bize nasıl kıydınız Forum Tarih
Bize Nasıl Kıydınız Kitabı - Emine Şenlikoğlu Kitap, Resim ve Dergi 22 Ağustos 2010
Kitapların bize nasıl faydası vardır? Kitap Özetleri & E-Kitaplar 15 Eylül 2015
Farklı kültürlerden insanların nasıl yaşadığına tanık olmak bize ne kazandırır? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Rüyalar Bize Nasıl Yardımcı Olur Rüya Tabirleri 4 Aralık 2011
Muhtar hangi konuda bize yardımcı olur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş