Bitlis'te Sanayi

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bitlis'te Sanayi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bitlisin sanayileşme düzeyi ülkeye göre geri kalmıştır. İlin Türkiye imalat sanayiinde yaratılan değer içindeki payı binde beş dolayındadır.

  İlde sanayi işletmeleri Devletçe 1930'lu yıllarda kurulmuş, sonraki yıllarda genişletilmiştir. Kamu sektörüne ait işletmeler Bitlis Sigara Fabrikası ve Arıcılık Araştırma Entitüsüdür. Bitlisin 1968'de kalkınmada öncelikli iller arasına alınmasıyla sağlanan teşvikler sanayi yatırımlarını fazla etkilememiştir. 1980'lere kadar il imalat sanayiine 4 büyük işletme daha katılmıştır. Bunlar Tatvan Et Kombinası, Adilcevaz Süt Fabrikası, Tatvan Yem Fabrikası ve Özel sektör un fabrikasıdır. İlde ####l eşya, dokuma-giyim, gıda, tütün ve orman ürünleri sanayiinde faaliyet gösteren küçük işletmeler de bulunmaktadır.

  1980'den sonra Best Sigara Fabrikası, Emaye Sanayi ve Lastik Fabrikası, Deri ve Gıda sanayi, Yem sanayi işletmeye girmiştir.

  İlde üretilen ve ticarete konu olan başlıca mallar, canlı hayvan, yem, deri, peynir, yün gibi hayvansal ürünler, battaniye, halı gibi dokuma sanayii ürünleri, sigara ve ceviz kerestesidir. Tatvan'da her yıl 30 Haziran-19 Temmuz arasında kurulan Doğu Anadolu Fuarı genel olarak Doğu Anadolu Bölgesinde ticaretin gelişmesine katkı yapmaktadır.

  ■ Organize Sanayi Bölgesi
  Bitlis Organize Sanayi Bölgesi proje aşamasıdır. Organize Sanayi Bölgesi Tatvan-Bitlis arasında Rahva Düzlüğün de belirlenmiştir.
  ■ Küçük Sanayi Siteleri
  - Bitlis Küçük Sanayi Sitesi
  - Tatvan Küçük Sanayi Sitesi
  - Ahlat Küçük Sanayi Sitesi
  İldeki başlıca sanayi siteleridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitlis'te Sanayi Forum Tarih
Bitlis'te Beş Minare Türküsü Hikayesi Müzik Sohbet & Fan Club 21 Şubat 2011
Bitlis'te askerleri taşıyan otobüs devrildi Yurt İçi Haberler 4 Mart 2010
Bitlis'ten Ne Alınır? D.Anadolu Bölgesi 30 Aralık 2009
Bitlis'te Hanlar ve Kervansaraylar D.Anadolu Bölgesi 30 Aralık 2009
Bitlis'te Tarım D.Anadolu Bölgesi 26 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş