Bitlis Hizan İlçesi

'Bitlis Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bitlis Hizan İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Bitlis İli'ne bağlı bir ilçe olan Hizan'ın doğusunda Van, güney ve batısında Siirt, kuzeybatısında Bitlis'in Merkez İlçesi, kuzeyinde de Tatvan bulunmaktadır. Bitlis'in güneydoğusunda oldukça engebeli bir arazi üzerinde yer alan Hizan'da ovalar çok azdır. Kavuşşahap Dağlarının doğu-batı doğrultusundaki sıraları ve uzantıları ilçeyi engebelendirir. Avaberhan Doruğu (3.103 m.) yörenin en büyük yüksekliğidir. Bu dağlardan kaynaklanan ve güneye doğru akan sular dışında Dicle'nin kollarından Botan Çayı'na katılan dereler yöreyi sulamaktadır. Dağlar üzerinde ise yer yer plato düzlükleri bulunmaktadır. İlçe topraklarında ormanlık alanlar yok denilecek kadar azdır.

  Bitlis İl merkezine 50 km uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 917 km2 olup, toplam nüfusu 38.758'dir.

  İlçenin ekonomisi hayvancılığa dayanır. Koyun ve kıl keçisi yetiştirilir. Ancak burada yetiştirilen hayvanlar yeterince beslenemediğinden hayvansal ürün oldukça düşüktür. Kış aylarında güneydeki steplere, yaz aylarında ise kuzeydeki yaylalara göçen göçebe aşiretler ilçenin ekonomik yaşamına canlılık getirirler. El dokumacılığının yaygın olduğu görülmektedir. Yörede az miktarda buğday, patates, soğan, darı, ceviz fındık, antep fıstığı, tütün ve elma yetiştirilir. Ayrıca yöredeki Karakovan balı da ünlüdür.

  Tarihçesi

  Hizan'da yeterince arkeolojik araştırma yapılmadığından, tarihi geçmişi ile bilgiler son derece kısıtlıdır. Bölgede ilk yerleşmenin M.Ö. 1000’li yıllarda Urartular ile başladığı, daha sonra Pers, Roma, Bizanslıların burada egemen olduğukları sanılmaktadır. Gökay köyünde eski tarihlere ait bazı kalıntılarla karşılaşılmıştır. XI.yüzyılda Selçuklular yöreye hakim olmuşlar ve XVI.yüzyılın başlarında da Osmanlı topraklarına katılmıştır.

  Osmanlı döneminde Karasusüfla ve karasu isimleriyle tanınan bu yerleşim, XIX.yüzyılın sonlarında Bitlis vilayetinin merkez sancağına bağlı bir ilçe merkezi iken, 1929'da Bitlis'in ilçe olarak Muş'a bağlanmasından ötürü bucak merkezi yapılmıştır. Bitlis 1936 yılında İl durumuna getirilince Hizan da onun ilçesi olmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitlis Hizan İlçesi Forum Tarih
Hizan 80. Yıl Anaokulu Bitlis Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Bitlis - Hizan - Kadir Has Anadolu Lisesi Liselerimiz 28 Haziran 2010
Bitlis - Hizan - Hizan Lisesi Liselerimiz 28 Haziran 2010
Çatakdeğirmen Köyü Hizan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Çayır Köyü Hizan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş