Bitlis Güroymak İlçesi

'Bitlis Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bitlis Güroymak İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlçenin coğrafi özelliği çeşitlilik gösterir. Güroymak İlçesi, Doğu Anadolu Bölgesinde Yukarı Murat havzasının doğusuyla Van Gölü’nün batısında Muş Ovası’nın doğu ucunda yer alır. Doğu-Batı istikametinde uzanan iki dağ sırasının arasında ovada yer alan ilçe nispi bir çukurluk alan yer almaktadır. Bu yüzden Nahiyelik iken adı Çukur olmuştur. İlçenin doğusunda yer alan Nemrut Dağı ve etekleri özellikle batıya doğru uzanarak İlçenin kuzeyini çevirir. Güneyde Yer alan Kilhar Dağı ise Doğu Torosların uzantısı olup, İlçeni batısına doğru hafif bir eğimle ovaya uzanır. İlçenin Nemrut Dağı kraterinden etkilenmesi sonucu sıcak su kaynakları ve diğer kar suyuna dayalı hayli gür doğal su kaynakları vardır. İlçe Merkezinin Kümbet mevkiinden bir göl halinde kaynayan su bir dere halinde batıya uzanarak Germav bölgesinin kaynakları ile birleşip Karasu Nehrinin başlangıcını oluşturur. Bu nedenle İlçenin batı kısmındaki ovalık alan yarı bataklık ve sazlık bir yapı gösterir. İlçenin Taşüstü, Çayarası ve Yemişveren Köylerinden de bol sulu pınarlar kaynayıp ovaya akar. Karların erimesiyle birlikte Aşağıkolbaşı Köyü güneyinden de güçlü bir dere İlçe Merkezinden geçerek akmaktadır.

  İKLİM

  İlçenin İklim yapısı genelde Bitlis İlinin Akdeniz kara iklimi geçiş özelliğine benzemekle beraber önemli değişiklikler gösterir. Kışları ve baharları özellikle yoğun sis nedeniyle güneşli gün sayısı azdır. İlçenin doğusundaki Rahva düzlüğü doğal bir rüzgar koridoru olduğu için büyük tipi ve fırtınalara sahne olur. Kışlar soğuk ve yoğun kar yağışlı baharlar ise yağmurlu geçer. Yazlar kısa ve ılık bir özellik gösterir. İlçenin yüksek yerlerinde yetişen meşe ve kavak ağaçları tahrip edilip kesildiğinden dağlık arazisi çıplak, seyrek çalılarla kaplı otlaklıklar niteliğindedir. Ovadaki eski ormanlar tahrip olmuş yerinde sellerle kaplı bozkır mahiyetinde bir arazi yapısı ortaya çıkmıştır. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1320 metre, köyler ile birlikte yüz ölçümü 650 km2 dir.

  EKONOMİK DURUMU

  Çevrede sanayi ve endüstriyel gelişme yok denecek kadar azdır. Gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Kış ayının uzun ve sert geçmesinden dolayı işsizlik oranı yüksektir.

  Mevcut alanın %40’ı tarıma elverişsiz alan, %29’u Ormanlık, çalılık, çayır ve mera, %31’i tarım alanıdır. Verimim artırılması için tekniksel uygulama çok azdır. El sanatları fazla yaygın değildir. Bazıları kamış ve çuhadan hasır dokumaktadır. Demircilik ve marangozculuk yaygındır. İşsizlik nedeniyle genelde halk çalışmak için büyük şehirlere gitmektedir.

  Tarım ürünleri olarak tütün, şekerpancar,soğan patates vb ürünler yetiştirilmektedir.

  Tarihçesi

  İlçenin Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Önceleri Norşin adı verilen bir yerleşim merkezi bulunduğu, bilahare büyüyerek Güroymak İlçesine dönüştüğü bilinmektedir. İlçe merkezinde bulunan Kümbet ve Selçuklu mezarlığından, daha önce ovada 11.yüzyılda bir yerleşim olduğu anlaşılmaktadır. Aşağıkolbaşı, Kuştaşı ve Budaklı Köylerinde Selçuklu mezarlarına rastlanılmaktadır.Bölgenin genel tarihinden anlaşılan, ilçenim bulunduğu toprakların Hititler, Urartular, Persler, Makedonya Krallığı, Selefke Krallığı, Nesati Devleti, Roma İmparatorluğu, Mervaniler, Dilmaçoğlu Beyliği, Sökmeniler Beyliği, Þerefhanlar, Osmanlılar ve Rusların ve tekrar Osmanlıların elinde kaldığıdır.Güroymak İlçesi 04.07.1987 gün ve 19507 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 19.06.1987 gün ve 3392 sayılı kanunla resmiyet ve ilk İlçe Kaymakamının 14.10.1988 tarihinde göreve başlamasıyla İlçe olmuştur. Güroymak yeni ve gelişmekte olan bir ilçedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitlis Güroymak İlçesi Forum Tarih
Gedikpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 28 Ağustos 2012
Gölbaşı İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 28 Ağustos 2012
Günkırı İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 28 Ağustos 2012
Gölbaşı Sıcaksu İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 28 Ağustos 2012
Guzellı İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 28 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş