Bitlis - Bitlis El Sanatları Nelerdir - Bitlis El Sanatları Hakkında Bilgi

'Bitlis Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bitlis - Bitlis El Sanatları Nelerdir - Bitlis El Sanatları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bitlis - Bitlis El Sanatları Nelerdir - Bitlis El Sanatları Hakkında Bilgi

  Bitlis Yöresel El Sanatları

  İlimizde geçmişte ve günümüzde yapımı devam eden el sanatların şöyle sıralayabiliriz.


  Gej ( Yöresel Kumaş )

  Mutki ve Hizan İlçelerinde dokunmakta olan bu el sanatı İl Kültür Müdürlüğü ile Mutki Halk eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslarla desteklenmektedir. Yöresel elbiseler sadece Halk oyunlarında kullanılmaktadır. Hammadde ve pazarlama sıkıntısı çekilmektedir.

  Seccade ve Heybe: Bitlis İl Merkezi ile Tatvan ve Hizan ilçelerinde halkın kendi evinde kurduğu el tezgahlarında dokunmaktadır.

  Cacım

  Cacım İlimiz Tatvan ilçesinde dokunmaktadır.


  Aba

  Aba dokuma iki çeşit olarak dokunmaktadır, Birincisi keçi kılından ikincisi ise tiftik yünden dokunmaktadır, kıl dokuma kısa kollu, tiftik dokuma ise yelek olarak dokunmaktadır. Aba dokuma Mutki ilçesinde yapılmakta ve Mutki Halk eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslarla devam sürdürülmektedir. Abalar modern giyside kullanılabilecek durumdadır. Hammadde ve pazarlama sıkıntısı çekilmektedir.


  Bitlis Kuşağı

  Tatvan ilçesinde dokunmaktadır,halk oyunları aksesuarı olarak kullanılmaktadır. Sadece Halk oyunlarında kulanılmaktadır.

  [​IMG]

  b ) Dokuma Tezgahlarında Dokunan El Sanatları

  Halıcılık

  İlimizde Halıcılık Sümer Halı destekli olarak halıcılık yapılmaktadır. Sümer Halı Tatvan ve Hizan İlçesinde faaliyetleri devam ettirmektedir. 2000 yılı içinde de İl Kültür Müdürlüğünce halıcılık kursuna başlanılmıştır.

  Kilimcilik


  İlimizde Kilimcilik Ahlat ve Adilcevaz İlçelerinde faaliyetlerinin sürdürmektedirler. Bu atölyeler İlçe Kaymakamlıkları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sürdürülmektedir.

  c) Yöresel Ayakkabı Harik

  [​IMG]

  Yöreye has olan bu ayakkabı ( Harik ) İl Merkezinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bünyesinde açılan kurslarla faaliyetlerine devam etmektedir. Yöresel Ayakkabı ( Harik) Halkoyunlarında, özel günlerde ve süs olarak şark köşesinde kullanılır. Pazarlama sıkıntısı çekilmektedir.  d) Toprak Seramik (Çömlekçilik)

  İlimizde toprak seramik Mutki İlçesi Kavakbaşı Beldesi ile Güroymak İlçesi Günkırı köyünde faaliyetleri devam etmektedir.

  e) İğne ve Boncuk Oyası

  Nineden toruna geçen ve eli biraz iğne tutabilen kız çocuklarının ilk öğrendikleri el sanatıdır.

  f) Taş İşçiliği

  Sivil mimari tarzını oluşturan Taş İşçiliği Sanatı zarafet ve inceliği ile göz kamaştıran bir sanattır. Ahlat İlçesinde taş işçiliği sanatı yapılmakta, bu sanatı destekleme amacı doğrultusunda Ahlat Kaymakamlığınca geleneksel olarak her yıl yarışma düzenlenmektedir. Taş işçiliğinin maliyetli olması insanları daha ucuz malzemeye yönlendirmektedir.

  g) Bastonculuk


  Ahlat ve Adilcevaz İlçelerinde yapılan Ahlat Bastonu ile ün salan bu el sanatı, ceviz, karaağaç, dut ve kiraz ağaçlarını el marifetiyle yöresel desen oymak ve kemik işlenerek vernik veya golmak cila ile cilalanarak Selçuklu motifleri ile süslenmektedir.

  Bastonculuk sanatına desteklemek için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Ahlat Kaymakamlığınca geleneksel yarışmalar düzenlenmektedir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitlis Bitlis Sanatları Forum Tarih
Bitlis El Sanatları - Bitlis El Sanatları Hakkinda Bilgiler Bitlis Tanıtımı 5 Ocak 2009
2017 Bitlis nüfusu Bitlis Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Bitlis nüfusu kaçtır? Bitlis Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Bitlis Nüfusu Bitlis Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Bitlis Nüfusu Kaçtır? Bitlis Tanıtımı 29 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş