Bitlis Adilcevaz İlçesi

'Bitlis Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bitlis Adilcevaz İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Bitlis İli'ne bağlı bir ilçe olan Adilcevaz, Van Gölü'nün kuzey kıyısında, Süphan dağı'nın yamaçlarındaki kayalık bir alanda kurulmuştur. Van Gölü kıyısında turistik yönden de önemli kumsalları ve Süphan dağı'nın doğal güzelliği ile tanınmıştır. İl merkezine olan uzaklığı 80 km.dir. Yüzölçümü 812 km2. olup, toplam nüfusu 44.612'dir.

  Beldeye Zatülcevaz – Elciğaz, Elceviz isimlerinin verildiği ve Adilcevaz isminin Karakoyunlularca verildiği sanılmaktadır. İlçe M.Ö. 2000 yılına Urartuların yerleşim merkezi olmuştur. İlçenin kuzeyinde Urartulara ait Kef Kalesi Adilcevaz’da medeniyetin ve uygarlığın bundan tam 2786 yıl önce başladığını göstermektedir.

  1914 yılına kadar Osmanlıların hakimiyetinde kalan Adilcevaz bu tarihte Rusların işgaline uğramıştır. 1918 tarihinde yapılan Gümrü Antlaşması ile bu topraklar tekrar Türk hakimiyetine girmiştir.

  Adilcevaz'da ekim ayının ilk haftasında geleneksel olarak Ceviz Festivali düzenlenir. Çeşitli etkinliklerle beraber cevizağası seçimi yapılır. İlçede yaklaşık olarak 30.500 adet ceviz ağacı bulunmaktadır. Yıllık fidan üretimi 10.000 adettir. Adilcevaz'da üretimi yapılan ceviz, dünya düzeyinde dereceye girmiştir. Bu cevizin kendine has bazı özellikleri mevcuttur.

  İlçenin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Süphan Dağı ile Van Gölü arasındaki düzlüklerde tarım yapılmaktadır. Buğday, çavdar, ceviz ve meyva yetiştirilir. Süphan Dağı yamaçlarındaki ağaçlardan ceviz kerestesi elde edilir. Hayvancılık da yapılmakta olup, koyun, keçi yetiştirilir. Ayrıca arıcılık da yapılmaktadır. Adilcevaz göçebe aşiretlerinin göç yolları üzerinde yer aldığından, hayvan ve hayvansal ürünlerin ticareti de oldukça yaygındır. Kamuya ait süt ve peynir fabrikası dışında sanayi kuruluşu yoktur. Son yıllarda turizm ilçenin ekonomisini hareketlendirmiştir.

  Tarihçesi

  Adilcevaz'ın tarihi oldukça eskiye inmektedir. Bölgede öncelikle Urartular yerleşmiş, daha sonra Asurlular, Persler (MÖ.700), Makedonyalılar (330) buraya egemen olmuşlardır. MS.700 yıllarında Arap akınları buraya yoğunlaşmış, sonraki yıllarda bölge Araplar ile Bizanslılar arasında sürekli savaşlara sahne olmuş ve her iki toplum arasında zaman zaman el değiştirmiştir. Malazgirt Savaşından (1071) sonra da yörede Türklerin egemenliği başlamıştır. Yavuz Sultan Selim'in çaldıran Savaşı'ndan (1514) sonra da Osmanlı topraklarına katılmıştır.

  Şemseddin Sami, Kamüsü'l-Âlam'ında Adilcevaz'dan şöyle söz etmektedir: " Van vilayetinin kuzeybatısında ve Van Gölü'nün kuzeyinde bir kaza olup, merkezi gölün kıyısındaki 2500 nüfuslu Arçike kasabasıdır".

  Cumhuriyet'in ilk yıllarında Bitlis İli'ne bağlı bir bucak merkezi iken, 1953'te ilçe olmuştur.

  Adilcevaz'da yapılan arkeolojik kazılar, tarih öncesi devrilerine ait, özellikle urartu ve Asur dönemlerine ait kalıntı ve buluntuları ortaya çıkarmıştır. Kazılar günümüzde de sürmektedir.

  İlçede günümüze gelebilen eserlerin başında,
  Adilcevaz Sahil Kalesi
  Adilcevaz Paşa Camisi
  Eski Cami (Ulu Cami)
  Urartu Mezarlığı
  Kohoz (Zal Paşa) Hanı
  Akçayuva Kümbeti gelmektedir.
  Adilcevaz Sahil Kalesi

  Adilcevaz Sahil Kalesi, Van Gölü kıyısındaki sarp kayalıklar üzerinde kurulmuştur. İç ve dış kale olara iki ayrı bölümden yapılmış olan kalenin yapımında muntazam blok taşlar kullanılmıştır. Sur duvarları 38 kule ile desteklenmiştir. Kale içerisinde Kanuni Sultan Süleyman Camisi, cephanelik, buğday ambarları, sarnıçlar,mehterhane ve 70 civarında ev bulunmaktaydı.Günümüze bu kalenin yalnızca kalıntıları gelebilmiştir.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitlis Adilcevaz İlçesi Forum Tarih
Esenkıyı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Ağustos 2012
Dizdar Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Ağustos 2012
Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Ağustos 2012
Bahçedere Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Ağustos 2012
Aydınlar Gültepe Mahallesi İlköğretim Okulu Bilgileri Adilcevaz Bitlis Bitlis Tanıtımı 14 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş