Bitkilerin teknolojideki kullanım alanları

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 19 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bitkilerin teknolojideki kullanım alanları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bu konuyu örnekler olarak değil geniş bir şekilde araştırılmasını istiyorum

  Bitkilerin Teknolojide Kullanım Alanları
  Bitkilerde değerli elementler olan nikel ve kadmiyum topraklardan arıtılması için çalışmalarda kullanılmaktadır. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve jeolojik insan kirlik toprakların çalışmalar ile geri kazanılmasında kullanılmaya devam ediliyor.

  Bitkiler ile birlikte saflaştırılarak teknolojik üretimlerde kullanılması bildirilmiştir. Nikelin diğer metallerden ayıran özelikler olması mesela çinko, demir, bor işletilecekse ülkemizde 1,5 nikelli bir kaynak bulunursa zengin bir yapıya sahip olunur. Kadmiyum benzer bir şekilde kurşun ile birlikte gezdiğinden dolayı çiplerle elektronik endüstrisinde önem kazanmıştır.

  Kirli toprakların bitkiler sayesinde temizlenmesi planlanıyor. Bitkiler yakılarak külleri zenginleştirilebilirse eğer ileriye yönelik nikel cevher olarak kullanılabilir. Nikel toplayan bitkiler ile toprak örnekleri biyolojik aktiviteleri incelenecektir. Bitkilerin emdiği nikel ve kadmiyum gibi değerli elementlerin bitkiler yolu ile toplanması üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

  Tıp alanında bitkilerin yaprakları, tohumları, kökleri, meyveleri, çekirdekleri gibi kısımları ilaç yapımında yaygınca kullanılır bu bilim ise “Farmakognozi” denir. İlaçların neredeyse tümü bitkilerden faydalanılarak yapılmıştır. Dünyanın her yerinde bir çok bitki şifalı otlarla birlikte işleniyor. İlk olarak bitkilerin tıp alanında kullanımı Çin de olup M.Ö. 2698 yılında İmparator Shen Nung ölmeden önce 100 bitkiyi denemiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Şubat 2016

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bitkilerin Teknolojide Kullanım Alanları Hakkında Bilgi

  Endüstride sıklıkla kullanılan nikel ve kadmiyum gibi değerli metallerin bitkiler yoluyla elde edilmesini öngören çalışma, çevre kirliliğinin önlenmesinin yanında, jeolojik ya da insan etkinlikleri sonucu oluşan kirli toprakların geri kazanılmasını hedefliyor

  Proje ile metalleri büyük oranda bünyesine alabilen ve "hiper toplayıcı" adı verilen bitkilerin besin olarak hayvanlar ya da insanlar tarafından kullanılıp kullanılmadığı da araştırılıyor

  Çalışmanın bir sonraki aşamasında hiper toplayıcıların ihtiyaç duyacağı altyapıların kontrollü ortamda gerçekleştirilerek sürecin hızlandırılması hedefleniyor


  AA muhabirine bilgi veren AÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr İlhami Ünver, Atatürk, Hacettepe üniversiteleri ve Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttükleri çalışmalarının ana konusu olan nikel ve kadmiyum metallerinin topraktan arıtılıp temizlenmesinin tamamlanması durumunda endüstriye de büyük katkı yapılabileceğini ifade etti Bu tür çalışmaların Avrupa’da ve ABD’de yaygın olarak yapıldığını anlatan Ünver, şöyle devam etti:

  "Bu ağır metallerin bitki yolu ile saflaştırılıp teknolojik olarak üretimde kullandırılması başarıldığında pek çok çıktısı olacak Nikelin diğer metallerden ayrılan özellikleri var Örneğin bir yerde çinko, demir, bor işletecekseniz günümüzde en az yüzde 20’nin altındaki bir cevher verimliliği kabul edilemez Ama nikelde ülkemiz koşullarında yüzde 1,5 nikelli bir kaynak bulsanız neredeyse zengin olacak kadar bir değerli cevher elde etmiş olursunuz Kadmiyum da benzer şekilde Kadmiyum, çinko ve kurşun metalleri ile birlikte gezdiği için ve özellikle çiplerle birlikte elektronik endüstrisinde önem kazanan bir metal olduğu için çok düşük miktarlarda bile çok değerli bir metal olarak kabul ediliyor O bakımdan biz proje sonuçlarının endüstriye de hizmet edeceğini düşünmekteyiz "

  "Bitkiler besin zincirinin halkası"

  Projenin TÜBİTAK tarafından da destek gördüğünü ve çevre kirliliğinin önlenmesi gibi bir amacı olduğunu da dile getiren Ünver şunları kaydetti:

  "Jeolojik yoldan ya da insan etkinlikleri sonucunda dahi olsa, proje kirli toprakların geri kazanılmasını amaçlıyor İkinci olarak da bitkiler besin zincirinin en önemli halkalarından birisini oluşturur

  Çalışma ile hangi bitki türlerinin, nikel ya da kadmiyumu bünyelerine alıp biriktirdikleri de ele alınıyor Bitkiler, bu metalleri biriktirmekle de kalmıyorlar, besin zincirine de dahil ediyorlar Yani bunlar hayvanlar ya da insanlar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak tüketilebiliyorlar"

  Gen kaynakları açısından da çalışmanın önemine değinen Ünver, halk arasında "lahanagiller" adı verilen bitki familyasının, özellikle Akdeniz kuşağında çok yaygın alt türlere sahip olduğunu da belirterek, şöyle devam etti:

  "Dünyanın başka bir yöresinde olmayan alt türlere sahip bu türlerden bir bölümü de bizim hiper toplayıcı dediğimiz aşırı derecede nikel ya da kadmiyum toplayan özelliklere sahip Bu konudaki çalışmalar sınırlı

  Dünyadaki örneklere bakıldığında ülkesel ölçekte tam tarama yapan başka bir çalışmayı bulmak zor Biz projenin her aşamasını doğal topraklar üzerinde yürüteceğiz İklim odası ve sera koşullarında kontrollü olarak, aşırı oranda nikel veya kadmiyum toplayan bitkileri yetiştirip analiz edeceğiz Böylece bir yandan serpantin üzerinde ve çinko yatakları çevresinde oluşmuş toprakları taramış olacağız Öte yandan bu topraklarda yetişen başlıca türleri ve bu türlerin ağır metal toplama yeteneklerini incelemiş olacağız"

  Kadmiyum metalinin yanında var olan kurşun ya da nikelle bulunan demir gibi diğer metallerin bitki gelişimini ne yönde etkileyeceğini de araştırdıklarını kaydeden Ünver, "O kadar iddialı çalışmalar yaptık ki, doğrudan cevher üzerinden de bitki örnekleri topladık Doğrudan doğruya madencilerin piyasaya sürdükleri cevherleri de bu çalışmaya dahil ettik

  Çalışmanın birinci bölümünden eminiz, taramalar yapıldı ve analizler devam ediyor İkinci etapta uyum sağlama ve biriktirme yetenekleri nedir? bunları araştıracağız"dedi

  Kirli bir toprağın da bu bitkiler kullanılarak temizlenebilirliğine de dikkati çeken Ünver, şunları kaydetti:

  "Binde 4-5 oranında nikel içeren bitkiler bulduk Eğer bu bitkileri yakıp da külünü zenginleştirebilirsek belki ileride doğrudan nikeli cevher olarak kullanacağız Endüstriye aktaracağız nikeli Sonra bunun bir sonraki aşamasında bir adım atıyoruz Bir bilim dalına bir hizmet daha sunacağız Nikel toplayan bitkileri topladık Daha sonraki çalışmaların ileriki aşamalarına bakılacak Üçüncü aşamasında ise bu kez buralardan alınan toprak örneklerindeki biyolojik aktiviteyi inceleyeceğiz Toprakta yaşayan mikroorganizmalar bu metallerin varlığından nasıl etkileniyorlar ve toprak özellikleri bu canlıların gelişimini hangi doğrultuda etkileyecektir? Daha sonraki aşamasında bitkilerin biyolojik kütleler de incelenerek bunların nikel ve kadmiyum biriktirme yöntemleri için gereken sıcaklık, nem gibi gereklilikler sağlanarak bu sistemi daha hızlı çalışır hale getirmeye çalışacağız Bu araştırmayla daha sonra yapılacak çok sayıda çalışmaya yol açacağımız düşüncesindeyiz"
   

 3. bu benim proje ödevim lütfen bunun için yeterli veri sahibi bir cevap olsun.
   

 4. benimde proje ödevim lütfennn hangi bitkiler ne amaçla kullanılır bunun cevabını verir misinizzzzz????
   

 5. Aynen arkadaşlar benimde proje öďevim umarım yeterlidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitkilerin teknolojideki kullanım Forum Tarih
Bitkilerin büyümesinde hormonların etkisi nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 28 Eylül 2014
5. Sınıf Bitkilerin Sınıflandırılması Doğa ve Bitkiler 12 Ocak 2014
Çiçekli Bitkilerin Faydaları Nelerdir Doğa ve Bitkiler 17 Aralık 2013
Bitkilerin İnsan Yaşamı İçin Yeri ve Önemi Nedir Doğa ve Bitkiler 22 Ekim 2013
Hayvan ve bitkilerin kromozom sayıları Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş