Bitkilerde Stoma - Bitkilerde Stoma Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bitkilerde Stoma - Bitkilerde Stoma Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bitkilerde Stoma - Bitkilerde Stoma Hakkında Bilgi

  Stoma, açılıp kapanma özellikleri ile bitkideki terlemeyi ve gaz değişimini kontrol eden canlı yapılardır. Terimin tekili stoma, çoğulu ise stomata’dır.Diğer adı “bekçi hücreleri”dir.Bunlar bitkinin genç dal,yaprak epidermislerinde karşılıkla olarak bulunur.

  Stomalar,epidermisin farklılaşması ile oluşur.Anatomik olarak iç yüzeyindeki zar kalın,dış yüzeyindeki zar ise incedir.Bu incelik kalınlık,stomalara açılıp kapanma özelliği kazandırmışırdır.

  Stoma hücrelerinin yapısında diğer epidermis hücrelerinden farklı olarak kloroplast bulunur. Su içi bitkilerinde stoma yoktur. Kara bitkilerinde stomalar, yaprağın alt yüzeyinde, nilüfer gibi bitkilerde yaprağın üst yüzeyinde bulunurlar. Bitkinin yaşadığı yerin kuraklık derecesi arttıkça stoma sayısı azalır.

  [​IMG]


  Stomaların açılıp kapanması

  Stomaların açılıp kapanması fiziksel prensiplere göre açıklanır.Açılıp kapanma,osmotik basınç ve turgor basıncı değişikliklerinden kaynaklanır.

  Şöyleki; bitki fotosentez sonucu glikoz oluşturur.Bu durum,hücrenin osmotik basıncını yükseltir.Böylece komşu hücrelerden stomalara su geçişi olur.stomanın turgor basıncı artar.Bunun sonucunda ince olan dış çeper şişer ve sonuçta stoma açılmış olur.

  Bir başka açılma nedeni ise CO2 yoğunluğu ile alakalıdır.CO2 asidik özellik gösterir.Azalması ile ph yükselir.Bu durum nişastayı glikoza çeviren enzimlerin aktif hale geçmesine neden olur.Sonuçta üstte oluşan durumlar tekrarlanır.

  2 stoma hücresi 1 stoma yapar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitkilerde Stoma Bitkilerde Forum Tarih
Böcekçil Bitkilerde Beslenme Sindirim Üreme Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2014
Bitkilerde Büyüme ve Hareket Çeşitleri Doğa ve Bitkiler 10 Eylül 2013
Bitkilerde Organik Maddelerin Taşınması Doğa ve Bitkiler 10 Eylül 2013
Bitkilerde Beslenme Nasıl Olur Doğa ve Bitkiler 10 Eylül 2013
Bitkilerde Yaprak Kısaca Doğa ve Bitkiler 18 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş