Bitkilerde Büyüme - Bitkilerde Büyüme Nasıl Gerçekleşir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bitkilerde Büyüme - Bitkilerde Büyüme Nasıl Gerçekleşir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bitkilerde büyüme, bitkilerde büyüme nasıldır, bitkiler nasıl büyür

  Bitkilerde gövde ve dalların ucunda ve iletim demetlerinde olduğu gibi belli yerlerde meristematik hücreler vardır. Bu bölgedeki hücreler devamlı surette bölünerek yeni hücreler meydana getirir. Hücre bölünmesi ve büyüme fazla miktarda maddeye ve enerjiye ihtiyaç gösterirler. Bu nedenle büyüme esnasında metabolik faaliyetler özellikle solunum hızlanır ve çok miktarda karbonhidrat sarf edilir. Primer (birincil) büyüme, primer (birincil) büyüme köklerin ve dalların uzamasıdır.

  Isı

  Her bitki türü için büyümenin en hızlı olduğu optimum (en uygun) bir sıcaklık vardır ve bu iklim bölgelerine göre değişmektedir. Örneğin ekvator bitkilerinde büyüme +10 ile +50 arasında mümkün olmaktadır. Ilık kuşakta optimum sıcaklık yükselmeye devam ederse büyüme hızı gitgide düşer ve sonunda durur.

  Işık

  Dokuların meydana gelmesi için gerekli bazı maddeler fotosentez yoluyla meydana geldiklerinden ışık bunların büyümesi için sekonder (ikincil) şarttır.

  Su

  Genellikle kurak yerlerde büyüyen gövdeler daha kısa, rutubetli yerlerde yetişenler ise daha uzundur. Rutubetli bölgelerde internodyumlar uzar, yaprak yüzeyi genişler, kalınlıkları azalır. iletim sistemi basitleşir., tüy sistemi belli bir dereceye kadar dumura uğrar. Kurak koşullarda epidermis hücreleri çoğalır, stomalar artar, mekanik ve iletim sistemi çoğalır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitkilerde Büyüme Bitkilerde Forum Tarih
Bitkilerde Büyüme ve Hareket Çeşitleri Doğa ve Bitkiler 10 Eylül 2013
Bitkilerde Büyüme Gelişme Doğa ve Bitkiler 25 Mayıs 2013
Bitkilerde Büyüme Hakkında Bilgiler Doğa ve Bitkiler 27 Haziran 2011
Bitkilerde Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 27 Haziran 2011
Çiçekli Bitkilerde Üreme Büyüme ve Gelişme Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 19 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş