Bitki Hücresi Nedir - Bitki Hücresi Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Bitki Hücresi Nedir - Bitki Hücresi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  bitki hücresi - bitki hücresi neye denir - bitki hücresi hakkında - bitki hücresi ile ilgili bilgiler  [​IMG]

  Bitki hücreleri diğer ökaryotik organizmaların hücrelerinden oldukça farklıdırlar. Büyük bir merkezî koful (tonoplast adlı bir zarla çevrilidir) hücrenin turgorunu (hücre zarının hücre duvarına yaptığı basıncı) düzenler ve sitozol ile bitkinin öz suyu arasında moleküllerin hareketini kontrol eder.

  Selüloz, protein ve çoğu zaman ligninden oluşmuş bir hücre duvarı, protoplastlar tarafından hücre zarının dışına yerleştirilir. Buna karşın, mantar hücre duvarları kitinden, bakterilerinki ise peptidoglikandan meydana gelir. Plasmodesmata, hücre duvarındaki gözenekleri birbirine bağlayarak her bir bitki hücresinin ona bitişik hücrelerle haberleşmesini sağlar. Bu, mantarlarda görülen hif ağından farklıdır. Plastidler başlıca hücre içi organellerdir, çeşitli biyokimyasal tepkimeler bunların içinde gerçekleşir, ayrıca besin depolamak için kullanılırlar. Fotosentezin yapıldığı kloroplastlarda bulunan klorofil, bitkilerin yeşil renginden sorumludur. Kamçısı (flagellası) olmayan bitkilerde (örneğin iğne yapraklılar ve çiçekli bitkiler), hayvan hücrelerinde bulunan sentrioller de bulunmaz.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bitki Hücresi - Bitki Hücresinin Yapısı ve Resmi

  Bitki hücresi


  [​IMG]

  Tipik bir bitki hücresinın yapısı
  Bitki hücreleri diğer ökaryotik organizmaların hücrelerinden oldukça farklıdırlar. Belirgin özellikleri:

  * Büyük bir merkezî koful (tonoplast adlı bir zarla çevrilidir) hücrenin turgorunu (hücre zarının hücre duvarına yaptığı basıncı) düzenler ve sitozol ile bitkinin öz suyu arasında moleküllerin hareketini kontrol eder.
  * Selüloz, protein ve çoğu zaman ligninden oluşmuş bir hücre duvarı, protoplastlarhücre zarının dışına yerleştirilir. Buna karşın, mantar hücre duvarları kitinden, bakterilerinki ise peptidoglikandan meydan gelir. tarafından
  * Plasmodesmata, hücre duvarındaki gözenekleri birbirine bağlayarak her bir bitki hücresinin ona bitişik hücrelerle haberleşmesini sağlar. Bu, mantarlarda görülen hif ağından farklıdır.
  * Plastidler başlıca hücre içi organellerdir, çeşitli biyokimyasal tepkimeler bunların içinde gerçekleşir, ayrıca besin depolamak için kullanılırlar. Fotosentezin yapıldığı kloroplastlarda bulunan klorofil, bitkilerin yeşil renginden sorumludur.
  * Kamçısı (flagellası) olmayan bitkilerde (örneğin iğne yapraklılar ve çiçekli bitkiler), hayvan hücrelerinde bulunan sentrioller de bulunmaz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bitki Hücresi Nedir Forum Tarih
Hayvan ve Bitki Hücresinin Karşılaştırılması Nedir Konu Dışı Başlıklar 29 Eylül 2011
Bitki Hücresi ve Hayvan Hücresi Arasındaki Benzerlikler Nedir Konu Dışı Başlıklar 29 Eylül 2011
Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar Nedir Konu Dışı Başlıklar 29 Eylül 2011
Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Fark nedir Doğa ve Bitkiler 20 Şubat 2011
Bitki hücresinde iğ iplikleri hangi yapıya tutunur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş