Birlik Köyü Kaynarca Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Birlik Köyü Kaynarca Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaynarca Birlik Köyü - Birlik Köyü Hakkında - Birlik Köyü Tanıtımı - Birlik Köyü Resimleri

  Tarihi

  Birlik köyü, köy halini almadan önce topçu divanı adı altında;Büyük Kaynarca, Dağ ağzı, Arif ağa, Başoğlu, Körük, Kızılcıklı burun , Karpuz kışla, Arap kışla adını taşıyan mezraalardan oluşmuştur.Topçu divanı daha sonra köylere bölünür.İlk tarihlerde çevredeki köy halkları tarafından bir süre Biyirdik olarak söylenmiş ise de resmiyette gerçek adı Birlik köyüdür.1970'li yıllarda 1600 civarında olan nüfus sayısı köyün Orta köy, Başoğlu ve Birlik köyü olarak üçe ayrılmasından sonra , nüfus sayısı 600 civarına düşmüştür.Köyün gelir kaynakları olmadığından çalışan nüfusun çoğu şehirlere göç etmiştir.Köy halkının Trabzon ve Orta Karadeniz bölgesinden geldiği bilinmektedir. Topçu divanına bağlı olduğu son dönemdeki muhtarı rahmetli Bayram Başoğlu divandan ayrıldıktan sonra ise yine rahmetli Şükrü Kulaç ,İzzet Aydoğdu ve Ali Aydemir, Mustafa Balcı,Ali Kahraman,Mustafa Aydemir muhtarlık yapmışlardır.

  Köy iki tepe arasında tahmini yedi kilometre uzunluğunda bir kilometre genişliğinde iki tepe arasında uzanan bir vadinin iki yamacında kurulmuştur.Geçim kaynağı buğday, mısır, ayçiçeği tarımcılığı ve az da olsa fındık ile büyük baş hayvan yetiştirilerek sağlanır.

  Biyirdik düzü olarak bilinen bu vadiye ilk yerleşenler Hacıoğulları ile Vahit Akdin,Sami Akdin,Kamil Kulaç,Kamil Aydemir,Yusuf Bulama ve Ali Özdemir isimli şahıslar bir hayli kalabalık olan aileleriyle birlikte Birlik köyüne gelmişler ve Birlik köyünü kurmuşlardır.

  Kültür

  Köyün insaninin cogu ya sehirlerde ya da yurtdisinda misal almanya, avusturya. Görenek ve yemekleri Karadenizden gelmedir.

  Coğrafya

  Sakarya iline 35 km, Kandira ilçesine 12 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Karadeniz uzanir. Longoz ormaninin buyuk bolumu Kaynarca sinirlari icindedir. Karadenizede 7km uzakliktadir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 1000
  2000 - 693


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.köyùn ilk ve tek okulunu1970.,1980 dönem muhtarı rahmetli İZZET AYDOĞDU büyük emeklerle yaptırmıstır.RAHMETLE ANIYORUZ TORUNLARIN. ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Birlik Köyü Kaynarca Forum Tarih
Birlik Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Birlik Köyü Hakkında Bilgi Sürmene Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Birlik Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Birlikköy Köyü Silopi Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010
Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Türk kadını hangi haklara sahip oldu kısaca Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş