Birleşik Arap Emirlikleri

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Birleşik Arap Emirlikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birleşik Arap Emirlikleri kısaca BAE (Arapça: الإمارات العربية المتحدة - El İmarat el Arabiyye el Müttahîde ). Güneybatı Asya'da Arap Yarımadası'nda 7 emirlikten (Abu Dabi, Acman, Dubai, Füceyre, Resül-Hayme, Şerce, ve Ummül-Kayveyn) oluşan bir Orta Doğu ülkesidir. Suudi Arabistan ve Umman'a sınırı vardır. Petrol açısından zengindir. Ortadoğu ve Kuzey Afrikabölgesinin istikrarlı bir ülkesidir.

  [​IMG]
  Tarih

  16. yüzyıl'da başlayan Portekiz etkisi 17. yüzyıl'da yerini İngilizlere bıraktı. Başat kabile Kavasim ile Arabistan içlerinden gelen Vehhabileri korsan olarak ilan eden İngilizler, 1819 - 1820'de kıyı limanlarına karşı saldırıya geçti. Aslında İngilizlerin asıl amacı, bölge ticaretini kendi egemenlikleri altına almaktı. Mahalli esnafin büyük bir direnişi dahi İngilizleri deniz ticaretini kendi güdümleri altına almalarını engelleyememiştir. Sonunda korsanlığa son veren 1820 Genel Barış Antlaşması'nı zorla kabul ettirdiler. 1853 yılında Denizlerde Kalıcı Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması üzerine bölgeye Ateşkes Kıyısı adı verildi. İngilizler 1892 yılında Özel Ayrıcalık Antlaşması olarak bilinen bir paktın oluşmasını sağlayarak bölgenin dış politikasını denetim altına aldılar.
  Ateşkes Kıyısı 1873 - 1947 arasında İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyası, sonraki yıllarda da İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetildi. 1971 yılında İngilizlerin Basra Körfezi'nden çekilmesi üzerine, emirlikler Birleşik Arap Emirlikleri adı altında bir federasyon oluşturdu. Birleşik Arap Emirlikleri asırlarca Osmanlı egemenliği altında huzurla yaşamış, petrolün bulunmasıyla İngilizlerin sinsi oyunlarıyla Osmanlı İmparatorluğu'ndan koparılmıştır.
  2 Aralık 1971 İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlık günü milli bayram olarak kutlanılır. Anayasası ise, yine 2 Aralık 1971'de oluşturulmuştur.

  Yönetim

  Ülke Monarşi ile yönetilen Yedi Emirlikten oluşan federasyon ile yönetilir. (Arapçada El İmarat el Arabiyye el Müttahide İngilizcede United Arab Emirates) Ülkenin başkenti Abu Dabi'dir. En büyük şehri ise dünyaca ünlü kent olan Dubai'dir. Körfez ülkeleri içerisinde en liberal dış ticaret rejimine sahiptir.

  Dil/Din

  Ülkede diğer Afrika-Arap ülkelerinde olduğu gibi Arapça resmi dildir. Arapça ülkede eğitim dilidir ve hakim dil olma özelliği taşır. Ayrıca bir dönem İngiliz hakimiyetinde kaldığı için ülkede İngilizce konuşulur. Özellikle iş hayatında yaygın olarak İngilizce kullanılır.
  Ülkedeki en yaygın din ise %96'lık oranıyla İSLAM'Dır. Azınlık dinleri olarakta toplam %4'lük oranlarıyla Hıristiyan, Hindu ve diğer dinler takip ederler.

  Ekonomik Yapı

  Yüksek gelir ve büyük bir dış ticaret fazlasına sahiptir. Dışa açık bir ekonomi anlayışına sahiptir. Zenginliğinin kaynağı gelirlerin %40'ını oluşturan petrol ve doğalgazdır.
  Ülke petrol dışında doğalgaz rezevleri açısından da zengindir. Bölgedeki diğer ülkelerin de önemli ölçüde mal ve hizmet tedarik ettikleri bir ticaret yapısına sahiptir.
  Petrolle başlayan kalkınma, ticaret, finans ve turizm sektörleriyle daha da üst seviyelere çıkmıştır. Bunların dışında, ülkede gıda, tekstil, mobilya, çimanto, alüminyum, seramik, demir-çelik ve cam sektörleri geliştirilmeye çalışılmktadır.


  Birleşik Arap Emirlikleri - Wikipedia
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Birleşik Arap Emirlikleri Forum Tarih
2013 Birleşik Arap Emirlikleri Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 4 Temmuz 2012
Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 7 Nisan 2012
Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 26 Aralık 2011
Abu Dabi Hakkında Bilgi ve Resimler - Birleşik Arap Emirlikleri Ülkeler Coğrafyası 7 Kasım 2010
Atlantis The Palm (Birleşik Arap Emirlikleri) Ülkeler Coğrafyası 22 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş