Birinci Ay Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

'Gebelik ve Annelik' forumunda maviboncuk tarafından 5 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Birinci Ay Anne Karnındaki Bebek Gelişimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Bir yüze,bir kalbe,el ve ayaklara sahip olmadan birkaç hafta önce embriyo,çapı 200 mikronluk ufacık bir plaktır.Bu plak embriyonun goncasını oluşturan yumurtanın büyük hücrelerinin merkezinde bulunur.

  Bu plağı oluşturan hücreler çocuğun bütün organlarının doğacağı üç katmana ayrılır.Üst katman(Ektoderm)deriye,tüylere,tırnaklara,sinir sistemine,beyne,omuriliğe,sinirlere yaşam verecektir.

  Orta katman(Mezoderm)kasları,iskeleti,idrar aygıtını,jenital aygıtı,kalbi ,kalbin damarlarını ve kanı üreten farklı organları oluşturacaktır.

  Alt katman(Andoderm)bir çok organın iç dokusunu kaplayan mukozaları,akciğerleri,sindirim yollarını ve ona bağlı bezleri sağlar.

  Aynı zamanda Ektordermin üzerinde giderek büyüyecek ve sonradan yumurtanın tüm hacmini alacak küçük bir boşluk görünür.Bu kısa bir süre sonra gerçekten embriyonun yüzeceği amniotik boşluktur.

  15.günde plak şekil değiştirir.Yuvarlakken uzar ve ovalleşir,arkada önden daha geniştir,ortada sıkışmıştır.Önden arkaya,her iki köşesinde,küp şeklinde küçük çıkıntılar,somitler bulunan bir şişme,şord görünür.1,sonra 2,sonra 3,birkaç hafta içinde 40 kadar olup,omurlara gövdenin kaslarına ve kollara yaşam verecektir.Şorda,paralel olarak,kısa süre sonra bütün sinir sisteminin türeyeceği bir tür oluk oluşturacak bir çizgi görünür.Embriyonun içinde sindirim aygıtının başlangıcı ilkel bir bağırsak belli belirsiz ortaya çıkar.

  20.Günden itibaren kalp yolları(kalbin ilk belirtisi)görünür.Bu yollar 2 kan damarının birleşmesiyle oluşur,henüz kalp şekli yoksa da,şimdiden kasılmalarla hareketlenmiştir.Kalp atar ve dolaşım başlar.

  3.haftanın sonunda embriyo yol almış ve yaklaşık 2 mm.boyunda olmuştur.Çapını yüz hacmini milyon kez arttırmıştır ki,bu da ortalama günde 2 kat,büyüdüğünün anlamına gelir.Ama özellikle şekillenmeye başlar,plak kendi üzerinde yuvarlanır ve bir boru şeklini alır,sonra iki ucu birbirine yaklaşır.Uçlardan birinde bir şişkinlik görülür.Bu tam gelişmemiş beynin yerleşeceği kafadır.Öteki uçta daha küçük başka bir şişkinlik,kuyruk filiz kemiğinin dengi bir tür küçük kuyruk vardır.Nihayet embriyonun arka kısmında ilk cinsel hücreler ortaya çıkar.

  İlk ay,ilk bilanço,embriyo 5 mm.olur.İnsan şeklini almaktan hala uzaktır,yakında uzatılmış bir virgüle benzeyecektir.Önde,başın şişkinliği sırt kısmıyla dik açı yapar.Göz ve kulakların yerleri hala ancak basit koyulaşmalarla bellidir.Sırtın üstünde,somitlerin düzgün sırlanışı dikkat çeker.Karın kısmı kalbin ilk belirtisinin hacimli çıkıntısıyla,embriyonun anne organizmasıyla iletişimini sağlayan göbek bölgesi arasında bölünmüştür.Arkada nihayet kuyruk şeklinde,küçük bir apandist vardır.Ancak bu,henüz yüzsüz,kolsuz,bacaksız vücutta kalp atmaktadır

  Gebelik testi yaptırılması, test çeşitleri. Hamileliğin ilk ayında bebek ve annenin durumu.. Hamileliğin 1. ayı, yani ilk 4 haftası adet gecikmesi henüz yeni olmuş, anne adayı gebelik testini yeni yaptırmış ve sonuç pozitif çıkmıştır.

  Gebelik testi idrar ile yapılabileceği gibi kan testi ile de yapılabilir. Ancak uzmanlar idrarla gebelik testini tavsiye ediyorlar. Çünkü kan ile yapılan gebelik testinde kan alındığı için anne aday adayı daha fazla strese maruz kalır.

  İdrarla gebelik testi en erken ne zaman sonuç veririr?

  İdrarla gebelik testi, adet gecikmesinin üzerinden 3-4 gün geçtikten sonra, hamilelik varsa pozitif sonuç vermeye başlar.

  Hamileliğin 1. ayında anne karnındaki bebeğin durumu nedir?

  Bu ayda bebek henüz milimetrelerin çok ama çok altında küçücük bir canlıdır. Sadece birkaç hücreden ibarettir. Bu hücreler ikişerli olarak bölünerek çoğalacaklardır (önce ikiye, sonra dörde, sekize, sonra on altıya..). Yeni bebek bu durumda embriyo döneminin en erken dönemindedir.

  Yumurta ve sperm birleşmiş , döllenme oluşmuştur. Babanın spermi , bebeğin cinsiyetini belirler. Bebeğiniz embriyo denen bir hücreden gelişir, bu dönemde bir baş ve vücuda sahiptir.

  Bebek amniyotik sıvının içinde bir kesede büyür. Beyni , gözleri , ağzı, iç kulakları ve sindirim sistemi gelişmeğe başlar. Sinir sistemi, beyni, kalbi ve akciğerleri şekillenmeğe başlar. Kulakları küçücük nokta şeklindedir, gözleri ve burnu oluşmuştur. Kol ve bacakları şekillenmeye başlamıştır. Bu ayın sonunda embriyo elma çekirdeği kadar, yaklaşık 6 mm büyüklüğündedir.

  Henüz anne rahmine yeni yerleşme sürecidir. Anne rahmi ile gebelik arasında damarsal bağlantı başlamıştır. Bebeğin baş ve organları henüz taslak halindedir. Sinir sistemi gelişmeye başlamıştır. Bebek 10-12 mm kadar uzunluktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mayıs 2009

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş