Bireysel kredi alanlara sigorta şirketini seçme hakkı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 17 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Bireysel kredi alanlara sigorta şirketini seçme hakkı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bireysel kredilerle bağlantılı zorunlu veya ihtiyari sigortalarda, kredi kullanan kişinin sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamayacak. Sigorta sözleşmesine veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin konan her türlü şart hükümsüz sayılacak.

  Hazine Müsteşarlığı'nın Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik ile kredi kuruluşları tarafından verilen kredilerle bağlantılı olan zorunlu ve ihtiyari sigorta ürünlerinin sunumunda birlik ve güvenilirliği sağlamak, sigorta ettirenlerin, sigortalıların ve lehdarların hak ve menfaatlerini korumak ve verilecek hizmete ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

  Yönetmelik, Türkiye'de faaliyet gösteren her türlü kredi kuruluşunun sağladığı kredilerle bağlantılı yaptırılan ihtiyari ve zorunlu sigortaları ve bu sigortalar dahilinde verilecek teminatları kapsayacak.

  -ZORUNLU SİGORTALARDA SORUMLULUK-
  Kredi kuruluşları verdikleri kredilerle ilgili olarak kredi kullandırılması esnasında, zorunlu sigortaların yaptırılması hususunu kontrol edecek. Bu sigortalar yaptırılmamış ise kredi kullanandan söz konusu sigortaların yaptırılması talep edilecek.

  Zorunlu sigortalarda, kredi süresi içerisinde yenileme sorumluluğu kredi kullanana, yenilemeye ilişkin bildirim yapma ve bilgilendirme sorumluluğu ise kredi kuruluşuna ait olacak.

  Kredi konusuna ilişkin ihtiyari sigortalar bulunduğu takdirde, bu sigortalar konusunda kredi kullanana kredi kuruluşu tarafından bilgi verilecek. Bilgilendirme; sigortanın türü, süresi, yenilemeleri ve yenileme dönemlerinde primin tahsil edilme yöntemi, prim tutarı, primin nasıl tahsil edileceği, sigortanın teminatının kapsamı varsa muafiyet, tazminat limiti ve benzeri konuları içerecek.

  İhtiyari sigortalarda, kredi süresi içerisinde yenileme sorumluluğu kredi kullanana, yenilemeye ilişkin bildirim yapma ve bilgilendirme sorumluluğu ise kredi kuruluşuna ait olacak.

  İhtiyari sigortaların yıllık olarak yenilenmediği, bir defada ve kredi süresini tümüyle kapsayacak biçimde yapıldığı durumlarda, prim peşin veya taksitler halinde alınabilecek.

  Primin bir defada peşin tahsil edilmediği veya sigorta süresinin kredi süresine eşit olmadığı durumlarda sigortalı kredi kuruluşu tarafından bilgilendirilecek.

  -PRİM İADESİ YAPILABİLECEK-
  Kredi bağlantılı yapılan ihtiyari sigortaların başlangıçtaki teminat tutarı; alınacak kredi miktarı, vadesi, faiz ve masrafları ile sigortalı veya sigorta konusu malın değeri dikkate alınarak belirlenecek.

  Kredi borcunun belirlenen vadeden önce geri ödenmesi, borç yapısının toplu ödeme veya başka nedenlerle değişmesi durumlarında şirket sigorta teminatında değişiklik ve değişikliğe bağlı olarak prim iadesi veya prim tahsili yapabilecek.

  İhtiyari sigortalarda, öncelikli olarak kredi borçlusunun sigortalı olması, kredi konusu malın veya eşyanın sigortalattırılması esas olacak.

  Zorunlu veya ihtiyari sigortalarda, kredi kullanan kişinin sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamayacak. Sigorta sözleşmesine veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin konan her türlü şart hükümsüz sayılacak.

  -BAŞKA KURULUŞA SİGORTA YAPTIRILABİLECEK-
  Kredi kuruluşu, sigortanın kendisi veya başka bir sigorta aracısı tarafından yaptırılabileceği hususunda kredi kullananı bilgilendirecek. Kredi kuruluşu, kredi kullanan kişinin başka bir sigorta şirketi veya sigorta aracısı yoluyla yaptırdığı ve talep edilen teminatları kapsayan sigorta poliçesini kabul etmek zorunda olacak.

  Dain-i mürtehin (Kredinin geri ödenmeme riskini ortadan kaldırmak amacıyla yaptırılan sigortalarda, riskin gerçekleşmesi üzerine ödenecek olan tazminat tutarından birinci derecede alacaklı olan gerçek veya tüzel kişi) bulunan sigortanın herhangi bir nedenle feshedilmesi, iptali, zamanında yenilenmemesi, teminat içeriklerinin değiştirilmesi ve iştira edilmesi gibi durumlarda şirket, en geç üç işgünü içerisinde dain-i mürtehin sıfatını haiz kredi kuruluşunu elektronik ortamda veya yazılı olarak bilgilendirecek.

  Yönetmelik 1 Şubat 2009 tarihinde yürürlüğe girecek. (ANKA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bireysel kredi alanlara Forum Tarih
Vakıfbank bireysel kredi faizlerini indirdi Ekonomi Ve Borsa 2 Nisan 2009
Halkbank bireysel kredi faiz oranlarını indirdi Ekonomi Ve Borsa 24 Mart 2009
Kıskançlığın bireysel ve toplumsal zararları kısaca Psikoloji 15 Şubat 2017
Çalışmanın bireysel ve toplumsal açıdan faydaları maddeler halinde kısaca Eğitim Bilgileri 13 Şubat 2017
Cemaat ile namaz kılmanın bireysel ve toplumsal faydaları nelerdir kısaca Dinimizin Direği Namaz 6 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş