Bir Tereddütün Romanı Kitabı Özeti Peyami Safa

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir Tereddütün Romanı Kitabı Özeti Peyami Safa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Peyami Safa Bir Tereddütün Romanı Kitabı Özeti

  KİTABIN ADI : BİR TEREDDÜTÜN ROMANI
  KİTABIN YAZARI : PEYAMİ SAFA
  YAYIN EVİ : ŞEFİK MATBAASI – İSTANBUL
  BASIMYILI : 1987

  1) KİTABIN KONUSU:

  Bir yazarın iki kadın arasında evlenmek için yaşadığı tereddütü anlatıyor.

  2) KİTABIN ÖZETİ:

  Kitap Mualla adında bir kızın arkadaşı tarafından tavsiye edilen bir kitabı okumasıyla başlar. Kitap kendisine çok ilginç gelir ve yazarıyla bir baloda karşılaşır. Yazar Mualla’yı görür görmez beğenir ve evlenme teklif eder. Mualla da düşünmek için süre ister.

  Yazar daha sonra eskiden tanıştığı ve bir hayranı olan Vildan ile karşılaşır. Vildan da yazara evlenme teklif eder. Ona kocasından ayrılarak geldiğini söyler. Fakat yazar bunu nazik bir dille geri çevirir. Vildan yazarı intihar etmekle tehdit eder. Bir kaç ay geçtikten sonra yazar tekrar Vildan ile karşılaşır. Kendi izini ona bir süre kaybettirmiştir. Ama bu yeni karşılaşma Vildan’daki değişikliği yazara fark ettirir. Vildan’ın, evine çağırma teklifini kabul eder. Evine gittiğinde Vildan’dan bazı itiraflar duyar. Vildan’ın asıl isminin Vildan olmadığını ve kocasından ayrılmadığını ve bir de sevgilisi olduğunu öğrenir. Ertesi gün Vildan’ın evine gelip gerçekleri öğrenmek istediğinde ise evden taşındığını öğrenir ve Vildan hakkında hiçbir bilgi alamaz.


  3) KİTABIN ANA FİKRİ:

  İnsanlar önemli bir karar verirken daima tereddüt içinde olmuşlardır. Önemli buluşlar ve icatlar hep şüphe ve tereddütten doğmuştur.


  4) KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

  Mualla: Çok zengin ve asil bir ailenin kızı, dünyaya bakış açısı çok farklı olan bir kişiliğe sahip, devamlı farklı şeylerin arayışı içinde.

  Vildan: Acayip davranışları bulunan, yaşamayı sevmeyen söyledikleriyle yaptıkları arasında çelişki olan ihtiraslı bir kadın.

  Yazar: İnsanların ruhi tasvirlerini çok iyi yapabilen, düşüncelerinde daima kuvvetli ve kararlı olmaya çalışan güçlü iradeye sahip bir insan.  5)KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

  Kitap dil bakımından fazla yalın olduğu söylenemez. Yabancı kelimelere biraz fazla yer verilmiş; ama yine de akıcı ve sürükleyici bir yapıt. Esrarengizliklerle dolu her an diğer sayfasında ne olacakmış düşüncesiyle okunacak bir kitap. Sonunda da yine okuyucuya yorum imkanı bırakarak bu özelliğini göstermiştir.

  6)KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

  Çocukluğu hastalık ve geçim zorlukları içinde geçti. Düzenli bir öğrenim görmedi. Bazı gazetelerde fıkra yazarı olarak çalıştı. felsefe konularına ve psikolojik çözümlemelere geniş yer verdi. XX. yüzyılda Türk toplumunun geçirdiği medeniyet değişimi ve sosyal bunalımlar üzerinde durdu. Başlıca romanları: Sözde Kızlar, Şimşek, Mahşer, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Fatih-Harbiye, Yalnızız.Bir Tereddütün Romanı Kitabı Özeti
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tereddütün Romanı Kitabı Forum Tarih
Bir Tereddütün Romanı Kitap Özeti, Konusu, Ana Fikri Kitap Özetleri & E-Kitaplar 20 Şubat 2011
Bir Tereddütün Romanı (Peyami Safa) Özeti,Konusu,Karakteri ve Okur Yorumları Kitap Özetleri & E-Kitaplar 28 Şubat 2009
Notre Dame'ın Kamburu romanı özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Ocak 2017
Notre Dame'ın Kamburu Romanı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 13 Haziran 2014
Kilit Romanı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 23 Mayıs 2013

Bu Sayfayı Paylaş