Bir sosyoloğun gözünden Türkiye

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir sosyoloğun gözünden Türkiye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmet Çiğdem, yakın dönem Türkiye tarihine bir sosyolog merceğinden baktığı yazılarını bir araya getirdi.
  [​IMG]

  Daha önce yayımladığı “Akıl ve Toplumun Özgürleşmesi”, “Aydınlanma Düşüncesi”, “Bir İmkan Olarak Modernite”, “Taşra Epiği” ile “Toplum: Kavram ve Gerçeklik” adlı kitaplarıyla tanınan sosyolog Ahmet Çiğdem, şimdi de “D’nin Hâlleri Din, Darbe, Demokrasi” adlı kitabıyla karşımızda.

  Subjektif bir reddiye
  Çiğdem, son on yıl içinde ağırlıklı olarak Birikim dergisinde yayımlanan makalelerini gözden geçirerek bir araya getirdiği kitapta, adından da anlaşılabileceği gibi 1980 yılından günümüze uzanan süreçte siyasal ve toplumsal hayatımızı derinden etkilemiş üç temel kavram olan din, darbe ve demokrasi üzerinden bir tarihsel değerlendirme yapma çabasına girişmiş.
  Yazarın ifadesiyle, üç bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde, Türkiye’nin yakın tarihini belirleyen dahili ve harici süreç ve olguların analizi amaçlanıyor.
  İkinci bölüm ağırlıklı olarak, bu tarihin önemli bir aktörü olarak dinsellik ve bu dinselliğin merkezindeki bir yapı olarak AKP’nin kimliği ve yapıp ettikleri üzerine yoğunlaşıyor.
  Üçüncü ve son bölüm ise yarının, Türkiye’nin ahvaline dair, subjektif bir reddiyeyi ihtiva ediyor.
  Söz konusu kavramları ele alırken sosyoloji biliminin perspektifini elden bırakmayan Çiğdem, özellikle 2002 seçimlerinde AKP’nin iktidara gelmesiyle Cumhuriyet paradigmasında meydana gelen radikal dönüşüm sürecini, hem Cumhuriyet’in yapısal dinamiklerini, hem de AKP kadrolarının siyasal düşünce serüvenini dikkate alarak inceliyor.
  Şüphesiz Çiğdem’in ele aldığı tarihsel dönem, Türkiye’nin AB üyeliği süreci ve 11 Eylül 2001 saldırısı gibi iki kilit olgudan bağımsız değerlendirilemeyecek bir süreç.
  Ahmet Çiğdem’in bu noktada ulusal konjonktür ile uluslararası konjonktürü aynı anda ele almada ve değerlendirmede gösterdiği yetkinliğe ayrıca dikkat çekmek gerek. Yakın tarihimiz, hatta yakın geleceğimiz üzerine kafa patlatan kitapseverlerin kaçırmaması gereken bir kitap.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - sosyoloğun gözünden Türkiye Forum Tarih
Gözüne Girmek, Gözünden Düşmek ve Göz Boyamak Deyimi Hikayesi ve Cümle Atasözleri & Deyimler 19 Aralık 2013
Atatürk'ün gözünden Atatürk Nasıldı Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011
Gözünden Süt Fışkıran Adamın Rekoru İlginç Videolar 24 Nisan 2010
Bir Balığın Gözünden İstanbul! Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 12 Aralık 2009
Gözünden ameliyat oldu Magazin Haberleri 19 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş