Bir kahraman hanım sahâbe

'Sahabeler ve Alimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir kahraman hanım sahâbe konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir kahraman hanım sahâbe

  Uhud Savaşı’nın sonunda bir hikmete binâen Müslümanlar bozguna uğramıştı. O bozgun esnâsında Resûlullah (asm)’ı canı pahasına koruyanlardan biri de Hz. Nesîbe Hatun’du.
  Hz. Nesîbe, o anı şöyle anlatıyor: “Ben, kocam ve iki oğlum Resûlullah (asm)’ın önünde çarpışıyor, müşrikleri ondan uzaklaştırmaya çalışıyorduk. Resûlullah, benim yanımda kalkan bulunmadığını gördü. Yanında kalkan bulunan birisine: ‘Ey kalkan sâhibi! Kalkanını çarpışana bırak!’ buyurdu. Bırakınca onu Allah’ın Resûlü aldı, ben de ondan alıp kalkanla korundum. Ancak at üzerinde bir adam gelip bana bir kılıç darbesi indirdi. Ben de onun atının ayaklarına kılıçla vurunca, at arkasının üzerine yıkıldı.
  Peygamberimiz (asm): ‘(Ey Ümmü) Ümâre’nin oğlu! Annene, annene yardım et!’ diyerek oğluma seslendi. Oğlum bana yardım edince, müşriki öldürdüm. Müslümanlar Resûlullah (asm)’ın yanından uzaklaştıkları zaman, İbn Kamia: ‘Bana Muhammed’i gösterin! Eğer o kurtulursa, ben kurtulmam!’ diyordu.
  Bunun üzerine, ben, sancaktar Mus‘ab bin Umeyr ve Resûlullah (asm)’ın yanında sebat eden bazı sahâbeler, Resûlullah (asm)’ın önüne gerildik. İşte o zaman, İbn Kamia kılıçla vurup beni de ağır şekilde yaraladı. Ben de ona kılıçla darbeler indirdim. Fakat Allah düşmanının üzerinde iki kat zırh gömlek bulunuyordu.”
  Hz Nesîbe’nin yara aldığını gören Efendimiz (asm), Nesîbe Hâtun’un oğlu Abdullah’a “Annenin yarasını sar! Senin annenin makamı, filan ve filanların makamından hayırlıdır. Senin makamın da filan ve filanların makamından hayırlıdır. Allah sizin ev halkınıza rahmet etsin!” buyurdu.
  Hz. Nesîbe, Peygamberimiz (asm)’a: “Allah’a duâ ediniz de, Cennette size komşu olalım” dedi. Peygamberimiz (asm): “Allahım! Bunları bana Cennette komşu ve arkadaş et!” diyerek duâ etti. Hz. Nesîbe bunun üzerine “Bu bana yeter! Artık dünyada ne musibet gelirse gelsin! Hiç ehemmiyeti yok” diyerek sevincini açığa vurdu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kahraman hanım sahâbe Forum Tarih
Zübeyde Hanım Anaokulu Kahramanmaraş Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Risâle-i Nur’un Hanım kahramanları Risale-i Nur Külliyatı 14 Şubat 2010
Vatanı için her şeyi göze alan kahramanlar mektup örnekleri Edebi Türler Halk Edebiyatı 4 Ekim 2017
2017 Kahramanmaraş nüfusu Kahramanmaraş Tanıtımı 31 Ocak 2017
Aya yolculuk kahramanları karakterleri özellikleri Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş