Bir idam fermani

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda princess_28 tarafından 30 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Bir idam fermani konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mısır'da Tolunoğulları hanedanının kurucusu Ahmed b. Tolun, Halife Memun zamanında Bağdat'da saray kumandanlığı yapmış olan Buhara Türklerinden Tolun'un oğluydu. Pek dindar ve dürüst biriydi.

  Ahmed'in gençlik yıllarında bir gün, babası Tolun onu bir iş için hükümet konağına göndermişti. Ahmed orada Tolun'un cariyelerinden birinin bir hizmetçiyle fuhuş halinde olduğunu görmüştü. Fakat babasının yanına dönünce, bu olaydan hiç bahsetmemişti. Ancak cariye, Ahmed'in gördüğü durumu babasına anlatacağından korktu, Tolun'a gidip şöyle söyledi:

  - Biraz önce falan yerdeyken Ahmed yanıma geldi, beni yoldan çıkarmak istedi. Ben de ondan kaçarak köşküme gittim.

  Bu sözlere kanan Tolun, Ahmed'i yanına çağırdı. Yazdığı bir mektubu mühürleyip kapatarak, bunu kumandanlardan adını belirttiği birine götürmesini emretti. Cariyenin anlattıklarından ona bir şey söylemedi. Mektupta ise şöyle yazıyordu:

  'Bu mektubu taşıyan kişi sana gelince boynunu vur, kesik başını da bana gönder.'

  Ahmed mektupta yazılanları bilmiyordu. Mektubu aldı, çıkıp gitti. Giderken sözü geçen cariye onu gördü ve yanına çağırdı. Tolun'a söylediği yalan sözlerin nasıl karşılandığını iyice anlamak istiyordu.

  Cariye, Tolun'a bir mektup yazdıracağı bahanesiyle Ahmed'i yanında eyledi. Gideceği yere göndermek için Ahmed'in elindeki mektubu aldı. Mektupta bir hediye emri olduğunu sanıyor, bu hediyeyi de kendisiyle fuhuş ortağı olan şahsın kazanmasını istiyordu. Bunun için mektubu onunla ilişkide bulunan hizmetçiye teslim ederek, bahsedilen kumandana gönderdi. Kumandan mektubu okuyunca emir gereği onu getiren hizmetçinin başını kestirip Tolun'a gönderdi.

  Bu duruma şaşıran Tolun, olanlardan habersiz Ahmed'i aratıp yanına getirtti. Mektubu ne yaptığını sorunca, Ahmed gördüklerini aynen anlattı. Durumu anlayan cariye de korkuya kapıldı, Tolun'a gidip yaptığını itiraf etti, bağışlanmasını istedi.

  Aynı cariye yüzünden idama mahkum olup yine idamdan kurtulan Ahmed b. Tolun ise, babasının yanında ayrı bir değer kazanmıştı.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - idam fermani Forum Tarih
Hacivat ile Karagöz İdam Fermanı Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 2 Mart 2011
Sultan Mehmet Reşad'ın idam fermanına 20 bin TL Kültür Sanat Haberleri 15 Aralık 2009
Pargalı İbrahim Paşa'nın Hayatı, Konumu ve İdamı Tarihi Bilgiler 19 Eylül 2011
Pargalı İbrahim Paşa Neden İdam Edildi? Sebebi Nedir? Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2011
İran, MOSSAD ajanını idam etti Yurt Dışı Haberler 28 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş