Bir Hafta Önce Anneleri Vardı

'Mardin Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 11 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bir Hafta Önce Anneleri Vardı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir Hafta Önce Anneleri Vardı

  Tam bir hafta önce dün gece yaşanan Bilge Köyü katliamının annesiz bıraktığı tam 57 çocuğun Anneler Günü yürekleri parçaladı.

  57 çocuk, dün sabah ellerinde çiçeklerle doyamadıkları, hiç anlayamayacakları bir vahşetin onlardan aldığı annelerine koştular. Kucaklarında yeni toplanmış papatyalarla, gelinciklerle annesinin mezarı başına gelenlerden biri de, karnındaki bebeğiyle katliamın kurbanı olan Abide Akyol’un 1.5 yaşındaki kızı Kevser’di.

  MARDİN’de 44 kişinin katledildiği Bilge Köyü’nde Anneler Günü yürek burktu. Bu katliamda annesini kaybeden 57 çocuk ellerinde çiçeklerle mezarlığa koştu. Geçtiğimiz pazar akşamı gerçekleştirilen korkunç katliamın yetim ve öksüz bıraktığı 61 çocuğa yakınlarının sahip çıktığı Bilge Köyü’nde, dün sabah erken saatlerden itibaren vahşette can veren annelerin mezarları ziyaret edildi. Karnındaki bebeğiyle öldürülen Abide Akyol’un 1.5 yaşındaki kızı Kevser ve 5 kuzeninin mezarlık ziyareti yürekleri parçaladı.

  Saldırıda yengeleri Abide Akyol ile birlikte 5 yakınlarını kaybeden çocuklar, mezarlık çevresinden çiçek topladı. Yaşları 10 ile 6 arasında değişen Abide, Abdullah, Mervan ve Baran Akyol ile Vesile Ay, çiçekleri kim için topladıkları soran gazetecilere ’Yengemiz Abide için’ yanıtını verdi.

  Minik Kevser’i annesine kucaklarında getirdiler

  Çocuklar koşarak gittikleri mezarlıkta kucaklarındaki papatyaları Abide Akyol’un mezarına bırakan çocuklar uzaklaşırken, ardından 1.5 yaşındaki minik Kevser, annesinin mezarına bir yakının kucağında getirildi Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları da geride kalan çocuklarıyla birlikte mezarlığa koştu. Yakılan ağıtlar yürekleri parçalarken, baygınlık geçiren kadınlara sağlık görevlileri müdahalede bulundu.

  Onlar için sıradan gün

  Katlİam sonrası Mardin Valiliği’nce oluşturulan rehabilitasyon çalışmalarını koordine eden Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Psikolog Dr. Nedret Öztan, 25 kişilik ekibin rehabilitasyon çalışmalarını sürdürdüğünü, Anneler Günü’ne özel bir etkinlik de planlanmadığını söyledi. Çocuklarla ve erişkinlerle yaptıkları görüşmelerde önceki yıllarda Anneler Günü için kutlama yapılmadığını öğrendiklerini ifade eden Öztan, " Onlar için dün veya yarın nasılsa, Anneler Günü de öyle. Burada yaptığımız şey, çocuklara yaşanan faciayı unutturmak değil, yaşanan travmayla baş etmeyi öğretiyoruz" dedi.

  İŞTE KATLİAM KÖYÜ'NDEN YÜREK YAKAN FOTOĞRAFLAR

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak: hurriyet.com.tr
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Temmuz 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hafta Önce Anneleri Forum Tarih
Yeşilay Haftasıyla İlgili Okul Öncesi Etkinlikler Okul Öncesi Eğitim 5 Mart 2013
Okul Öncesi Belirli Gün Ve Haftalar Okul Öncesi Eğitim 25 Şubat 2012
Orman haftası etkinlikleri - Okul öncesi Okul Öncesi Eğitim 15 Mart 2011
Okul Öncesi Kızılay Haftası Etkinlikleri Okul Öncesi Eğitim 30 Aralık 2010
Turizm haftası sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 26 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş