Bir Genç Kızın Hayallerinin Son Bulması kitabının Özeti - Peyami Safa

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bir Genç Kızın Hayallerinin Son Bulması kitabının Özeti - Peyami Safa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Peyami Safa - Bir Genç Kızın Hayallerinin Son Bulması kitabının Özeti - Peyami Safa Kitap Özeti

  Bir genç kızın hayallerinin son bulması kitabının özeti

  Tarık, Feriha’yı seven fakat geçmiş yaşamında farklı kadınlarla birlikte olan birisidir. Feriha ile bir köy bahçesinde buluşurlar. Tarık, kendine ait olan bir dünya kurmuş ve bu Dünyanın içerisine y alan, kin, nefret gibi duyguları sokmamıştır.Tarık’ın kardeşi Feride, Ahmet’i sever, ama ailesine bu sevgisini açıklayamaz. Çünkü Ahmet bir isyancıdır. Fakat Feride’nin Ahmet ile birlikte olmasından sonra sessizleşmesinden annesi olanları anlar ve Feride’ye bağırıp çağırır.

  Feriha, Tarık’a o zamana kadar yalan söylemiştir. Ama son günler yalan söylediğini sezer. Feriha’nın Paris’te arkadaşlarına özenerek, yaşlı bir adamla evlenip Paris’e yerleşme isteği gün geçtikçe artar. Arkadaşının İstanbul’a gelmesiyle buluşurlar, ama arkadaşını çevrenin sevmemesinden dol ayı bu buluşmalar gizli olur. Feriha, Tarık’ı gerçekten sever, ama Paris’e gitme fikri de ona cazip gelir. Feriha’nın babasının ölmesi evde daha da sıkı yönetim ilan edilmesine neden olur. Feriha’nın abisi ne Paris’ten gelen arkadaşalrıyla ne de Tarık ile görüşmesine izin vermektedir. Feriha’nın rahat bir hayat yaşama isteği galip gelir ve arkadaşıyla Paris’e gitmeye karar verir. Yaşlı bir adamın metresi olacaktır. Bunu öğrenen abisi önce dışarı çıkması yasaklar daha sonra Feriha’yı odasına kilitler. Feriha içeride arka ark Aya sigara içmeye başlar. Bu sırada Tarık’ın burnuna yanık kokuları gelmektedir. Ama hiçbir yer yanmamaktadır. Feriha sigarayı yakmak için çakmakla uğraşırken yatağın çarşafını yakar. Kaçmak istemesine rağmen odanın kapısı kilitli olduğu için dışarı çıkamaz. duman kokusunu alan hizmetçi abisini kaldırır. İçeri girdiklerinde çok geç kalmışlardır. Artk Feriha hayata gözlerini yummuştur. Feriha’nın not defterinde “Biz, hepimiz sadece kendimizi düşündüğümüz için yalnızız ve yalnız kalacağız” cümlesini okuyunca kızın üstüne çok yüklendiklerini anlarlar, ama çok geç kalmışlardır.

  Kitabın Ana Fikri
  İnsanlar dertlerini paylaşmalı, yalnız başlarına sıkıntılarını içlerine atarak sıkılmamalı, düşüncelerini açıkça söyleyebilmelidir.

  Kitaptaki olayların ve şahısların değerlendirilmesi
  Feriha, Feride ve Tarık aynı ailenin çocuklarıdır. Olaylar çok çabuk geçmiş, fakat oldukça ilginçtir.

  kitap hakkında şahsi görüşler

  yazar, açık ve sade bir dil kullanmış oldukça anlaşılır bir ifade kullanmıştır. her gencin okumasını tavsiye ederim.

  kitabın yazarı hakkında bilgi
  peyami safa


  istanbul’da 1899 yılında doğdu. servet-i fünün şairlerinden ismail safa’nın oğludur, iki yaşında iken ,sivas’ta sürgünde bulunan babasını kaybetti (1901).dokuz yaşında iken sağ elinin ekleminde kemik hastalığının başlaması,13 yaşında iken de hayatını kazanmak zorunda kalması yüzünden düzenli okul ögrenimi göremedi, kendi kendini yetiştirdi.Birinci Dünya Savaşı yıllarında ögretmenlik yaptı. 15 haziran 1961’de İstanbul’ da öldü.

  Öykü

  Gençliğimiz (1922), Siyah Beyaz Hikâyeler (1923), İstanbul Hikâyeleri (1923), Aşk Oyunları (1924), Süngülerin Gölgesinde (1924), Ateşböcekleri (1925).

  Roman

  Mahşer (1924), Bir Akşamdı (1924), Sözde (1925), Canan (1925), Şimşek (1928), 9. Hariciye Koğuşu (1931), Atilla (1931), Fatih – Harbiye (1931), Bir Tereddüt Romanı (1933), Matmazel Noraliya’nın Koltuğu (1949), Yalnızız (1951), Biz İnsanlar (1947).

  Oyun

  Gün Doğuyor (1937).

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Genç Kızın Hayallerinin Forum Tarih
Bir Genç Kızın Gizli Defteri Özet Kitap Özetleri & E-Kitaplar 5 Nisan 2011
İki Genç Kızın Romanı - Perihan Mağden Kitap, Resim ve Dergi 12 Mart 2010
Bir Genç Kızın Gizli Defteri - İpek Ongun Kitap, Resim ve Dergi 14 Şubat 2010
Ya Sen Olmasaydın - Bir Genç Kızın Gizli Defteri 9 - İpek Ongun Kitap, Resim ve Dergi 7 Şubat 2010
Bir genç kızın gizLi defteri-İpek ONGUN-Bir genç kızın gizLi defteri Kitap Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 22 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş