Bir cihaz satıp 10 cihaz ithal ediyoruz

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Bir cihaz satıp 10 cihaz ithal ediyoruz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BİR CİHAZ SATIP ON CİHAZ İTHAL EDİYORUZ


  DTM İhracatı Geliştirme Merkezinin raporuna göre Türkiye tıbbi cihaz ve malzeme sektörünün toplam ihracatı 156 milyon, ithalatı ise 1. 6 milyar dolar.


  Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi, Medikal Aletler ve Cihazlarla ilgili ayrıntılı bir rapor yayınladı. Raporda sektörün ulusal ve küresel boyuttaki mevcut durumu, Türkiye’nin tıbbi cihaz ve malzeme ihracatı-ithalatı, dünya tıbbi cihaz ve malzeme ticareti ile ilgili istatistikî bilgiler yer alıyor. DTM İhracatı Geliştirme Merkezi’nin raporuna göre Türkiye tıbbi cihaz ve malzeme sektörünün toplam ihracatı 156 milyon, ithalatı ise 1. 6 milyar dolar. Buradan da ihracat açığının on kat olduğu görülüyor. Sağlık Yayıncılık

  İhracat 5 Yılda 3 Kat Arttı
  Dış Ticaret Müsteşarlığı ihracatı Geliştirme Etüd Merkezi medikal sektörün 2007 yılına ait ithalat ve ihracat rakamlarını da bu raporla duyurdu. Raporda 2003 yılında 56 milyon dolar seviyesinde olan sektörün toplam ihracatının 5 yıl içerisinde üç kat büyüyerek 156 milyon dolara ulaştığı görülüyor. 100'ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren sektörün 2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 27. 8 gelişme gösterdiği belirtilirken, genel olarak sektöre bakıldığında en önemli ihracat pazarları olarak Almanya, Azerbaycan-Nahçıvan, Irak, ABD, Fransa, KKTC, Hollanda, Kazakistan, Arnavutluk, İsveç, Mısır, Ürdün ve Bulgaristan görülüyor. Rapora göre Tıbbi Cihaz Sektörünün ihracatındaki en büyük pay medikal ve tıbbi cihazlar grubuna ait. Azerbaycan-Nahçıvan, Almanya, KKTC, ABD, Fransa, Arnavutluk ülkelerine yapılan medikal ve tıbbi cihaz ihracatının 2007 yılında 33 milyon doları aşarak bir önceki yıla göre yüzde 44’lük bir büyüme gerçekleştiği görülüyor.

  Raporda, sektörün ikinci önemli ihracat gurubunu şırınga, iğne ve katheter’lerin oluşturduğu belirtilirken, bu gurubun 2007 yılı ihracatının 23 milyon dolar olduğu vurgulanıyor. Bu ürün gurubundaki ihracat ülkeleri de, Almanya, Azerbaycan-Nahçıvan, Belçika, Kazakistan, Irak olarak sıralanıyor.

  16 milyon doların üstünde ihracat gerçekleştiren ve önceki yıla göre yüzde 33'lük artış gösteren bir diğer önemli kalem de dişçilikle ilgili alet ve cihazlar olurken, bu ürün grubunda ihracatın ağırlıklı olarak yapıldığı ülkeler ise Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç, İtalya, Sırbistan olarak belirtiliyor.

  Medikal ve cerrahi aletler ürün grubu 16 milyon dolarlık ihracat payı ile dördüncü olurken; gazlı bez, pamuk, bandajların yer aldığı tek kullanımlık sarf malzemelerinin oluşturduğu ürün gurubunun ise beşinci büyük ihracat kalemi olduğu görülüyor. Bu ürünlerin de Amanya, İtalya, Mısır, İsviçre, Bulgaristan, Hollanda, Ürdün, Polonya, Rusya, Yunanistan, Ukrayna, İran ve lrak'a ihraç edildiği rapordaki bilgiler arasında yer alıyor.

  2007 Yılında 1. 6 Milyar Doların Üzerinde İthalat Yapıldı
  Raporda sektörde yapılan ithalatın 1. 6 milyar doları aştığı belirtilirken, medikal sektörün yıllara göre ithalat rakamlarına da yer verildi. Buna göre sektörün ithalatının 2003 yılında 646 milyon dolar iken 2007 yılında 1. 6 milyar doları geçtiğine değiniliyor. Bu durum ise ne yazık ki ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 10 olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. İthalatın yapıldığı ülkelerin ise ABD, Almanya, Japonya, İtalya, Çin, Hollanda, İrlanda, Malezya olduğu raporda vurgulananlar arasında bulunuyor.

  Medikal sektörün alt ürün gruplarında ise 390 milyon dolara yakın bir değer ile medikal ve cerrahi aletler ithalatı ilk sırada yer alırken, medikal ve tıbbi cihazlar ürün grubunun da 337 milyon dolar ile ikinci sırada bulunduğu görülüyor.
  Raporda ihraç ürünlerinin büyük kısmının yüksek teknoloji gerektirmeyen ürünlerden oluştuğu görülürken, daha çok yüksek ar-ge, mühendislik ve know-how gerektirmeyen ürünlerin ihraç edildiği; buna karşın ithalatın ise yüksek ar-ge, teknolojik yenilik, mühendislik bilgisine daha çok ihtiyaç duyulan ürünler olması da , yeni ar-ge kanunu ile yerli firmaların ortak ar-ge merkezleri kurulması, yeni ürün üretim becerileri geliştirebileceği ve ileri teknoloji üreten çok uluslu sektör firmalarıyla da ortak araştırma merkezlerinin kurulmasının gerekli olduğu da vurgulananlar arasında bulunuyor.

  Raporda Dünya Ticareti İle İlgili de Değerlendirmeler Yer Alıyor
  Dünyada medikal sektörün sürekli gelişim gösterdiği önemli tespitlerden biri iken, medikal sektörüne öncelik veren bir politika izleyen ülkelerin, kısa sürede gelişmişlik düzeyine ulaşmada büyük aşama kaydettiğinin de altı çiziliyor. Son yıllarda hızla kalkınan Uzak Doğuda Çin, Hindistan, Avrupa'da ise Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere medikal sektöründe doğru politikalar izleyerek ulusal ekonomilerine önemli katkılar sağladıklarını belirten rapor; bunun temelinde argeye verilen öneme dikkat çekiliyor. Bu tespit de ülkemizde ne yazık ki argeye önem verilmediğinin bir göstergesi. 2006 yılında medikal sektörün toplam dünya ihracatı 130 milyar dolar olarak gerçekleşirken. Çin, ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İrlanda, Hollanda, Meksika, Malezya önemli medikal ihracatçısı ülkeler olarak gösteriliyor.

  Raporda, Türkiye'nin dünya medikal sektörü ihracatı içindeki payının ise yaklaşık %0. 1 düzeyinde olduğuna değiniliyor. Medikal sektörün dünya ithalatının değeri ise 2006 yılında 133 milyar dolar olarak görülüyor. Dünya ithalatında önemli ülkeler arasında ABD, Almanya, Hollanda, Japonya, İngiltere, Fransa, Çin, Kanada yer alıyor. Bunun yanı sıra gelişmekte olan ülkelerden, Çin, Meksika, Rusya, Hindistan, Malezya gibi ülkelerin sektörde önemli bir yer edinmeye başladıkları ve dış ticaret paylarını artırdıkları raporda belirtilenler arasında.

  Raporda ülkemizde bu sektörde faaliyet gösteren firma sayısına da değiniliyor. Son yıllarda bu alanda faaliyet gösteren firma sayısında artış görüldüğü ancak, üretim ve ihracat yapan firma sayısının sınırlı olduğunun gözlendiği vurgulanıyor. Raporda, sektör temsilcilerinin medikal sektöründe 6000 civarında firmanın faaliyette bulunduğunu ve bunlardan 2500’ün üzerindeki firmanın tedarikçi olduğunu belirttiği yer alırken, 450 civarında orta ve büyük ölçekli firmanın da yaklaşık 100 tanesinin üretici ve ihracatçı firma olduğu belirtiliyor. Bu firmaların ise ağırlıklı olarak Ankara, İzmir ve İstanbul’da faaliyetlerini sürdürdükleri görülüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - cihaz satıp cihaz Forum Tarih
Yakıt Tasarruf Cihazı Nereye Bağlanıyor Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 4 Temmuz 2013
Aydınlatma Sistemlerinde ve Elektrikli Cihazlarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır Seviyeli-Ciddi Konular 25 Kasım 2011
Uzaktan Kumanda Cihazı Nasıl Keşfedilmiştir, Uzaktan Kumandayı Kim İcat Etmiştir? Bilim & Teknoloji 7 Ağustos 2011
Nokia Cihazı WLAN MAC Adresini Öğrenme Kodu Nokıa 15 Haziran 2011
Elektronik Cihazlarla Rüya Tespiti Rüya Tabirleri 7 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş