Bir Şehrin Direnişi Antep Savunması - Bilgehan Pamuk

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir Şehrin Direnişi Antep Savunması - Bilgehan Pamuk konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bir Şehrin Direnişi Antep Savunması - Bilgehan Pamuk - Kitap Özet  Kitap Özet

  I. Dünya Savaşı'nın sonucunda ortaya çıka yeni düzen, Osmanlı İmparatorluğu'nu da etkiledi. Savaşın galipleri, gizli emellerini ortaya çıkartarak gayr-i meşru işgallere başladılar.

  İmparatorluğu'nun iç kesimlerinde yer alan ve sıradan Anadolu şehri Antep, önce İngiltere'nin da sonra ise Fransa'nın işgaline maruz kaldı. Başlangıçta durumun geçici olduğunu düşünen Antepliler daha sonra işin vahametini fark ettiler.

  Fransa'nın işgaliyle birlikte acı hadiseler; MUslüman toprağında heç gavur olur mu serzenişleriyle kısa zamanda tepkiye dönüştü. bireysel tepkilerin yerini organize tepkilker alarak direniş başladı. Antpliler, asimetrik savaş icra ederek gerilla savaşının gerekleri yerine getirdiler. Savaşın geliplerinden Fransa, direniş karşısında çaresizlik içersinde kaldı.

  Uluslararası platformda ve kamuoyunda daha fazla itibar kaybetmemek için her geçen gün şehre yeni birlikler sevk etti. Ancak Antep'i askeri harekatla elde edemeyince şehri dört bir taraftan kuşatarak açlığa ve çaresizliğe bıraktı. Antep'teki direniş; küçük, dağınık ve hafif silahlı bir mukavemetle meskun mahalde büyük konvansiyonel orduya nasıl karşı koyulacağını gösterdi.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Bir Şehrin Direnişi Antep Savunması
  Bilgehan Pamuk
  · IQ Kültür-Sanat Yayıncılık
  · Basım Tarihi : 12 - 2009
  · ISBN : 9789752552791
  · Sayfa Sayısı : 360
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş